Dom Czarnogłowych w Rydze (łot. Melngalvju nams), pierwotnie nazywany Dworem Artusa został zbudowany przy Placu Ratuszowym najprawdopodobniej w I połowie XIV wieku i początkowo służył kupcom skupionym w Wielkiej Gildii. Gotycko – renesansowa budowla, stanowi prawdziwą wizytówkę Rygi. Choć obecnie Dom jest rekonstrukcją budowli średniowiecznej, to doskonale oddaje on potęgę i znaczenie dawnej Rygi – członka Ligi Hanzeatyckiej i jednego z największych portów w basenie Morza Bałtyckiego. Bractwo Czarnogłowych (kupców Ryskich w stanie kawalerskim) zajęło górną część gmachu w 1477 roku (stąd nazwa), natomiast cały budynek przeszedł na własność bractwa dopiero z początkiem XVIII wieku.

Ryska organizacja Czarnogłowych (istniała od 1416 do 1939 roku) będąc bardzo silną i zamożną, powstała od bractwa Świętego Jerzego. Patronem Czarnogłowych był św. Maurycjusz, którego symbol – głowa Maura – znajduje się w herbie organizacji. Parokrotnie budynek ulegał przebudowie, niemniej zachował swój gotycki styl. Największej przebudowy, w stylu niderlandzkiego manieryzmu, dokonano w latach 1619-25, kiedy przebudowano elewacja frontową. Z początkiem XVII wieku na jego fasadzie zainstalowany został zegar astronomiczny, a z końcem XIX wieku w niszach umieszczono cztery figurki – dwie przedstawiające rzymskich bogów Neptuna i Merkurego i dwie symbolizujące Pokój oraz Jedność. 18 marca 1921 roku w Domu Czarnogłowych miało miejsce podpisanie traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-20.

W czerwcu 1941 roku architektoniczny zespół Domu Czarnogłowych został zburzony. Odbudowy doczekał dopiero w latach 90-tych, czyli już po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości (rekonstrukcja Domu miała uświetnić 800-tną rocznicę założenia Rygi przez biskupa Alberta, która przypadła na 2001 rok). Rekonstrukcja została przeprowadzona bardzo starannie, tak że dziś Dom Czarnogłowych stanowi jedną z najpiękniejszych wizytówek Rygi. Fasadę budynku zdobią rekonstrukcje figur z XIX wieku i rekonstrukcja XVII – wiecznego zegara astronomicznego, a także popiersie legendarnego króla Artura i posążek św. Jerzego walczącego ze smokiem. Na portalu gmachu znowu widnieje dawny napis: SOLLTICH EINMAL FALLEN NIEDER, SO ERBAUET MICH DOCH WIEDER ! (Gdybym niegdyś zrujnowanym miał być, wy znów musicie mnie odnowić), i drzwi jego są otwarte dla każdego. Otwarcia odnowionego Domu Czarnogłowych i placu Ratuszowego dokonano dnia 9 grudnia 1999 roku, również tego dnia na placu Ratuszowym ponownie stanął 7 metrowy posąg Rolanda (rzeźbiarz August Folc) – średniowieczny symbol miasta, który na placu znajdował się od 1896 do 1941 roku.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2014 roku.

  • Elwacja frontowa

  • Portal wejściowy

  • Szczyt fasady

  • Neptun, Jedność, Pokój i Merkury