Królewskie miasto o nazwie Luban zostało lokowane około 1220 roku przez króla czeskiego. W zamierzeniach władcy nowy ośrodek miejski miał z jednej strony kontrolować ważny szlak komunikacyjny (Wysoka Droga), z drugiej natomiast wzmacniać lokalne stosunki gospodarcze. Lubań w momencie lokacji znajdował się w granicach krainy nazywanej Milskiem. Z biegiem czasu na określenie ziem rozciągających się między rzekami Kwisą i Czarną Elsterą zaczęto używać również innych nazw. Żadna z nich nie okazała się jednak tak trwała jak ukształtowana pod koniec XV wieku nazwa Górne Łużyce. Mimo że Lubań został założony przez króla czeskiego, na przestrzeni wieków jego mieszkańcy składali hołd różnym władcom. Od momentu lokacji do 1253 roku miasto znajdowało się pod berłem monarchów czeskich. Potem nastąpił trwający aż do 1319 roku okres panowania margrabiów brandenburskich z dynastii askańskiej. Następnie przez krótki czas, tzn. w latach 1319-46, panem Lubania był książę śląski Henryk Jaworski. Po jego śmierci Lubań wrócił pod berło królów czeskich. W latach 1469-90 miasto podlegało węgierskiemu monarsze Maciejowi Korwinowi. Z kolei epokę wczesnonowożytną w dziejach Lubania otworzyły rządy jagiellońskie (1490-1526). Po Jagiellonach nastali Habsburgowie. Górnymi Łużycami władali oni do czasu zawarcia pokoju praskiego w 1635 roku. Zgodnie z jego postanowieniami górnołużyckie margrabstwo zostało przekazane Saksonii. Od tej chwili przez następne 180 lat mieszkańcy Lubania służyli kurfirstom saskim. Kończący wojny napoleońskie Kongres Wiedeński przyniósł kolejne zmiany. Tym razem mieszkańcy Lubania stali się poddanymi króla pruskiego i pozostali nimi aż do czasu zjednoczenia Niemiec w 1871 roku. W granicach państwa niemieckiego Lubań pozostawał do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej miasto zostało przyznane Polsce. Los nie oszczędzał „grodu” nad Kwisą. Liczne pochłaniające doszczętnie zabudowę miejską pożary, długie wyniszczające i stale powracające wojny oraz bezwzględne epidemie znaczą wyraźnie dzieje Lubania. Należy jednak podkreślić, że trudne momenty w historii miasta są również egzemplifikacją niezłomnej postawy jego mieszkańców. Za każdym razem, choć sytuacja mogłaby się wydawać beznadziejna, z wielkim zapałem „przywracali je do życia”. Oczywiście nie można powiedzieć, że dzieje miasta to tylko klęski. Na przestrzeni wieków miasto przeżywało zarówno okresy niczym niezakłóconego spokojnego rozwoju, jak i lata wyjątkowej prosperity. Nadzwyczaj udane były: pierwsza połowa XVI wieku, koniec wieku XVII, II połowa wieku XIX oraz pocz. XX wieku. Na listę zabytków wpisane są obiekty:

Renesansowy ratusz zbudowany w 1554 roku przez Hansa Lindera. Po kilku pożarach został odbudowany w latach 1764-83, a w roku 1810 był restaurowany. Podczas działań wojennych w roku 1945 został zniszczony, a w latach 1962-72 został odbudowany, kiedy to zrekonstruowano jego renesansową architekturę. Ratusz jest budynkiem trzykondygnacyjnym, wzniesionym na planie prostokąta i nakrytym dachem czterospadowym. Od wschodu jest sklepiony przejazd uliczny, nad którym na wysokości pierwszego i drugiego piętra są pomieszczenia. Po stronie zachodniej stoi wieża, w dolnej części czworoboczna, wyżej przechodząca w ośmiobok zakończony metalową balustradą. Powyżej balustrady jest barokowy hełm z prześwitem i iglicą. Na ścianie frontowej ratusza są dwa portale, należące do najciekawszych dzieł śląskiego renesansu. Na wysokości trzeciego piętra jest okazała tarcza zegarowa, flankowana parą pilastrów z głowicami toskańskimi, podtrzymujące belkowanie z ozdobnym fryzem. Okna są ujęte w renesansowe obramienia, wykonane podobnie jak portale i gzymsy z jasnego piaskowca. Wnętrza ratusza mieszczą sale ze sklepieniami krzyżowymi i kolebkowymi, wspartymi na filarach. Ratusz obecnie mieści Salę Rajców Miejskich, Muzeum Regionalne (d. Muzeum Osadnictwa Wojskowego), Urząd Stanu Cywilnego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.

 

 

  • Renesansowy ratusz

  • Portal wejściowy

  • Portal wejściowy

  • Portal wejściowy

  • Z lewej wieża starego ratusza

  • Rynek Starego Miasta

  • Wieża starego ratusza

  • Rynek Starego Miasta

Słup milowy poczty polsko-saskiej jest wierną repliką jednego z trzech pocztowych słupów dystansowych ustawionych w Lubaniu w 1725 roku. Zdobią go kolorowane herby Saksonii i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, anagram AR (Augutus Rex), polska korona oraz róg pocztowy. Na południowej i zachodniej ścianie ostrosłupa znajdują się wykazy miejscowości oraz odległości dzielących je od Lubania. Dystanse podane zostały w milach pruskich (1 mila = 7500 m). Rok 1725 oznacza czas wykonania pomnika. Słup stał pierwotnie przy Bramie Zgorzeleckiej. W roku 1872 przeniesiono go w pobliże Sądu, a w 1939 r. ustawiono go tuż przy „Domu pod Okrętem”. Po wojnie fragmenty zabytkowego monumentu leżały przez dwa lata przy murach obronnych, po czym w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły. Współczesna replika została wykonana z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Słup stoi przy Rynki nieopodal ratusza.

  • Słup milowy

Gotycki kościół ewangelicki pw. Marii Panny, z drugiej poł. XIV–XIX wieku. Pierwsza informacja o budowli pochodzi z 1384 roku. Została ona całkowicie zniszczona przez husytów w 1427 roku. Obecną świątynię wybudowano w 1452 roku jako świątynię cmentarną. W 1668 roku została odnowiona wieża, a jej hełm został pokryty kulą i chorągiewką. W 1732 roku wymienione zostały w świątyni strop, ambona i okna oraz kupiono nowe organy, zaś 3 lata później na wieży zamontowano nowy dzwon (Benjamin Körner, Görlitz). Kolejne poważne remonty zostały przeprowadzone w latach 1815 i 1840. Gruntownie przebudowana i znacznie rozbudowana (wybudowano m.in. wieżę) świątynia została w latach 1887-88. Autorem tej przebudowy był Abel Augustin. Kościół służący ewangelikom znajduje się przy al. Kombatantów.

  • Gotycki kościół ewangelicki pw. Marii Panny

  • Plebania

Neogotycki kościół pw. Trójcy Świętej został wzniesiony w latach 1857–61 z inicjatywy klasztoru Świętej Marii Magdaleny. Projekt neogotyckiej świątyni przygotował znakomity śląski architekt Alexis Langer. Wewnętrzne wyposażenie kościoła jest podporządkowane zasadzie neogotyku. Tuż po wejściu do świątyni wzrok odwiedzającego natychmiast przyciąga, znajdujący się w ołtarzu głównym monumentalny obraz przedstawiający Trójcę Świętą autorstwa Eduarda von Engertha (1818-1897). Stylowej jedności wystroju kościoła dopełniają: ołtarz stojący w lewej nawie, ambona oraz stacje drogi krzyżowej. W trakcie bitwy o Lubań w 1945 roku kościół został poważnie uszkodzony. 27 lutego runęła szczytowa część mocno uszkodzonej wieży. Spadając, przebiła dach a następnie sklepienie. Odbudowa świątyni trwała do końca roku 1961. Świątynia posiada następujące wymiary: długość całej bryły – 57 m; szerokość korpusu – 28 m; wysokość korpusu – 16 m. Wieża pierwotnie liczyła 70 m. W następstwie powojennej przebudowy stała się niższa o ok. 6,7 m. Kościół znajduje się przy ul. Szymanowskiego 1.

  • kościół pw. Trójcy Świętej

Mury miejskie z 1318 roku, zbudowane z kamienia bazaltowego z okolicznych kamieniołomów; pierwotnie otoczone fosą; w podwójnym pierścieniu murów znajdowały się cztery główne bramy miejskie: Nowogrodziecka, Mikołajska, Bracka i Zgorzelecka; obecnie pozostałości – fragmenty wzdłuż ul. Podwale.

Wieża obronna – baszta Bracka, z 1318 roku, część rozebranej w XIX wieku Bramy Brackiej.

Wieża Trynitarska (dzwonnica dawnego kościoła pw. Świętej Trójcy, z 1320 roku – to pozostałość rozebranego w XIX wieku kościoła pw. Świętej Trójcy. Wieża stoi pl. Lompy.

  • Mury miejskie

  • Baszta Bracka

  • Baszta Bracka

  • Baszta Bracka

  • Baszta Bracka

  • Wieża Trynitarska

  • Wieża Trynitarska

  • Wieża Trynitarska i kościelna

Dom Solny został wzniesiony w latach 1537-39 z inicjatywy Rady Miasta jako magazyn soli i zboża. Częściowo zniszczony w wyniku pożaru w 1554 roku. Rozbudowany w 1698 roku, częściowo przekształcony w XIX wieku w związku z adaptacją na więzienie i siedzibę miejskiej straży pożarnej. Obecnie nieużytkowany. Budynek znajduje się przy ul. Podwale 4.

  • Dom Solny

Lubań jest położony 20 km na wschód od Zgorzelca.

Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.