Miasto Senglea i jego fortyfikacje powstały w wyniku ataku tureckiego w 1551 roku. Po ataku joannici zdali sobie sprawę z potrzeby budowy większej ochrony Valletty, a rok później zaczęto budować dwa forty. Pierwszym z nich był Fort św. Elma na skraju Półwyspu Sciberras (obecnie Valletta ), a drugi był Fort św. Michała, który został zbudowany na półwyspie znanym jako Isola. W 1553 roku cały półwysep został otoczony fortyfikacjami, a wewnątrz powstało miasto nazwane Senglea po rządzącym wielkim mistrzu – Claude de la Sengle.

Miasto odegrało ważną rolę w Wielkim Oblężeniu Malty w 1565 roku, kiedy to było wielokrotnie atakowane przez przeważające siły tureckie. Miasto się nie poddało i w wyniku bohaterskiej obrony otrzymało tytuł Città Invicta (Miasto niekonwencjonalne). Po oblężeniu Zakon rozpoczął budowę nowej stolicy Valletty, a tymczasem Senglea została zaniedbana. Architekt Francesco Laparelli nawet zaproponował, aby miasto zostało zniszczone. Ostatecznie propozycja ta została zignorowana i naprawiono nadwątlone mury miasta. Podczas II wojny światowej Senglea poniosła ciężkie straty w wyniku nalotów, które zniszczyły większość miasta. W dniu 16 stycznia 1941 roku nalot Luftwaffe spowodował 21 ofiar śmiertelnych i zniszczył większość budynków w mieście, w tym bazylikę. Po wojnie odbudowana świątynia została konsekrowana 24 sierpnia 1957 roku. W maju b1990 roku Sengleę odwiedził papież Jan Paweł II.

Jednym z ciekawszych zabytków jest bastion Spur, z którego roztacza się wspaniały widok na Vallettę. Jego górna część jest obecnie ogrodem publicznym „Gardiola”. Ogród został zaplanowany przez Wielkiego Mistrza De La Sengle w 1551 roku z piękną wieżą strażniczą zbudowaną na końcu bastionu. Wieża jest popularną ikona reprezentującą Maltę, w wielu broszurach o wyspie.

Senglea jest położona na południe od Valletty, po drugiej stronie Wielkiego Portu.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.

  • Widok z Valletty

  • Panorama miasta

  • Panorama miasta

  • Bastion Spur

  • Bastion Spur

  • Bastion Spur

  • Bastion Spur - wieżyczka