Pałac Inkwizytora w Birgu zbudowany został na początku XVI wieku jako siedziba sądu, znanego jako Castellania, według projektu przypisywanego architektowi Diegowi Perez de Malfreire lub Nicolò Flavariemu. W latach 1574-1798 był siedzibą maltańskiej inkwizycji i wówczas był znany pod nazwą Palazzo del Sant’Officio. Po zlikwidowaniu inkwizycji w roku 1798 podczas francuskiej okupacji wyspy, pałac służył jako szpital wojskowy, kantyna oraz klasztor. Kiedy w roku 1800 Malta przeszła pod zarząd Brytyjczyków, budynek został przejęty przez dowództwo wojskowe. W roku 1942 pałac został przekształcony w tymczasowy klasztor dominikanów, po tym, jak oryginalny klasztor i kościół zbombardowane zostały przez naloty niemieckie. Pałac szczęśliwie przetrwał wojnę nieuszkodzony, przekazany został z powrotem do departamentu Muzeów w roku 1954, po odbudowaniu klasztoru przez dominikanów. Od roku 1966 znajduje się w nim muzeum, znane od roku 1992 jako Narodowe Muzeum Etnografii.

Różni inkwizytorzy, mieszkający i pracujący w pałacu pomiędzy późnym wiekiem XVI a XVIII, dokonali kilku większych prac budowlanych przy budynku, które przekształciły go w końcu w typowe rzymskie palazzo z wpływami baroku. Pałac został powiększony poprzez zakup sąsiednich posesji, pierwsze większe prace rozpoczęto w 1630 roku, kiedy inkwizytorem był Fabio Chigi (późniejszy papież Aleksander VII). Fasada została przebudowana w roku 1660 według projektu Francesco Sammuta. Podczas trzęsienia ziemi w 1693 roku pałac został uszkodzony, czego skutkiem była naprawa i kolejne przebudowy. Górne piętro zostało prawdopodobnie dobudowane w roku 1707 przez architekta Giovanniego Barbarę. Wnętrze również przebudowano i upiększono w wiekach XVII i XVIII, z główną klatką schodową powstałą w roku 1733 na bazie projektu Romano Carapecchii. Jedyną pozostałością oryginalnej Castellanii jest niewielki dziedziniec z gotyckim krużgankiem o sklepieniu krzyżowym. Pałac Inkwizytora zbudowany jest w kilku stylach architektonicznych, lecz głównie przypomina rzymskie palazzo. Jego symetryczna fasada podzielona jest filarami na pięć traktów. Filary na parterze budynku są surowe, zaś te na piętrze – gładkolice. W trakcie środkowym na parterze otwarte jest główne wejście, ponad którym, wparty na konsolach, znajduje się balkon. Dwa okna z każdej strony otaczają trakt centralny; te na parterze są wykończone rustykalnie, zaś na piętrze otoczone są sztukaterią. Pas dekoracyjnych elementów kamiennych biegnie dokoła pierwszego piętra na wysokości parapetów okien. Fasada posiada też cokół, niwelujący optycznie ukośny bieg ulicy.

Pałac Inkwizytora jest położony w centrum Birgu przy Triq II-Mina Kbira, naprzeciw kościoła dominikanów. zachodniej części miasta, naprzeciw mariny. Vittoriosa (Birgu) jest położona na południe od Valletty, naprzeciw Górnych Ogrodów Barrakka.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.

  • Fasada

  • Balkon nad portalem wejściowym

  • Fasada