Wczesnoklasycystyczny pałac w Niechanowie został zbudowany w latach 1783-84 z inicjatywy Stefana Garczyńskiego herbu Albrecht, rotmistrza Kawalerii Narodowej, ożenionego z Anną ze Skórzewskich, córką poprzednich właścicieli majątku. W 1805 roku majętność przeszła w ręce Prokopa Mielżyńskiego herbu Nowina,  rotmistrza Kawalerii Narodowej, ożenionego z Katarzyną Mielżyńską. Ich córka Teresa wniosła ją w wianie w 1816 roku  Kasprowi Potulickiemu herbu Grzymała. W 1846 roku właścicielem Niechanowa został Jan Nepomucen Żółtowski herbu Ogończyk, ożeniony z Józefą ze Zbijewskich herbu Rola. W rękach Żółtowskich Niechanowo było do 1939 roku.

Dwukondygnacyjny pałac jest budowlą murowaną, otynkowaną, założoną na prostokątnym rzucie, nakrytą wysokim czterospadowym dachem. Piętro pełniące funkcję reprezentacyjnego piano nobile jest znacznie wyższe niż parter. Elewację frontową kształtowały pierwotnie trzy płytkie ryzality o zaokrąglonych narożach. Środkowy, mieszczący główne wejście, został w końcu XVIII wieku przesłonięty czterokolumnowym portykiem, zwieńczonym belkowaniem i trójkątnym naczółkiem. Zachowane dwa boczne, trójosiowe ryzality, zwieńczone są niskimi attykowymi szczytami o falisto-uskokowej linii spływów, z eliptycznym otworem w partii centralnej. Elewacje, pokryte gładkim tynkiem, po kolejnych remontach, praktycznie pozbawiono detalu dekoracji architektonicznej.  Pierwotnie wnętrze było dwutraktowe, z obszernym westybulem na osi, mieszczącym schody prowadzące na reprezentacyjną kondygnację piętra. Tam, w części środkowej, znajdował się wielki salon zajmujący znaczną część tylnego traktu.  Po bokach rozmieszczono ciąg amfiladowo połączonych pomieszczeń. Wnętrza pokryte były  sztukateriami i być może polichromią. Pod koniec XIX wieku rezydencja została rozbudowana, dobudowano między innymi dwie oficyny otaczające dziedziniec. Przed pałacem znajduje się honorowy dziedziniec z dwiema oficynami, który w czasie przebudowy włączony został w XIX wieku do nowo zakomponowanego krajobrazowego założenia parkowego, o powierzchni 7,4 ha. Na osi elewacji frontowej pałacu znajduje się reprezentacyjna brama wjazdowa. Podczas remontu w latach 1965-66 wnętrza pałacu zostały całkowicie przekształcone oraz pozbawione pierwotnego wystroju. Obecnie w pałacu mieści się Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy.

Niechanowo jest położone 10 km na południowy-wschód od Gniezna, 1 km na południe od drogi nr 260 do Witkowa. Założenie pałacowe znajduje się na południowo zachodnim krańcu wsi.

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.

  • Widok ogólny

  • Elewacja frontowa

  • Czterokolumnowy portyk

  • Czterokolumnowy portyk

  • Elewacja tylna

  • Oficyna

  • Oficyna