Bonn został założony przez rzymskich legionistów jako fort obronny około 2000 lat temu. Po rzymianach przybyli w to miejsce frankończycy i nazwali je Bonnburg. W 1244 roku miasto zostało otoczone murami obronnymi. W latach 1314 i 1346 tutaj byli koronowani niemieccy królowie. W XVIII wieku nastąpił rozkwit miasta za sprawą elektorów, którzy przebudowali większość budowli w stylu barokowym i rokokowym. W 1770 roku w Bonn urodził się Ludwig van Beethoven. W 1794 roku na skutek rewolucji francuskiej nastąpił upadek miasta. W 1815 roku kontrolę nad miastem przejęli Prusacy, którzy w 1818 założyli uniwersytet. Podczas II wojny światowej Bonn bardzo poważnie ucierpiało, ponad jedna trzecia miasta legła w gruzach. Po wojnie miasto zostało stolicą RFN i było nią do 1990 roku.

Magnesem dla turystów w Bonn jest Dom Beethovena, położony na Starym Mieście, chlubiący się największą na świecie kolekcją eksponatów związanych z wielkim kompozytorem.

W centrum starówki wysoko w niebo wznosi się romańska katedra, Munster. Jej centralna, ośmioboczna wieża ze strzelistą iglicą jest z pewnością najbardziej imponującym dziełem architektury w mieście. Pod prezbiterium mieści się piękna krypta, do której z południowej strony przylega duży, surowy krużganek. Barokowy ratusz dominuje nad całą zabudową rynku. Zewnętrzne schody ratusza o pozłacanych balustradach były widownią wielu historycznych wydarzeń. Na rynku wznosi się brązowy pomnik Ludwiga van Beethovena.

Wśród górujących nad miastem gmachów wyróżnia się niezwykłej długości, barokowy pałac Poppelsdorf, będący niegdyś siedzibą arcybiskupów – elektorów Kolonii, a od 1818 roku mieści się w nim uniwersytet.      

Obecnie Bonn to miasto na prawach powiatu, położone na zachodzie Niemiec w Nadrenii Północnej – Westfalii nad rzeką Ren. Bonn leży około 30 km na południe od Kolonii.

Zdjęcia wykonano w październiku 2004 roku. 

  • Dom Beethovena

  • Stary ratusz

  • Munster - katedra romańska

  • Fasada katedry

  • Rzeźby przed katedrą

  • Krypta

  • Brama miejska