Trewir (niem. Trier) jest jednym z najstarszych Niemieckich miast, którego początki sięgają czasów starożytnych. Już w 16 roku p.n.e. Rzymianie założyli jedną ze swoich osad zwaną Augusta Treverorum w ramach akcji romanizacyjnej podbitego wcześniej celto-germańskiego plemienia Trewerów. Bardzo szybko osada rozrosła się w większy ośrodek miejski, który podniesiony został do rangi jednej ze stolic Imperium Rzymskiego. W II wieku wybudowano mury obronne, a wjazdu do miasta strzegły liczne bramy miejskie (Porta Nigra, Porta Inclyta, Porta Alba oraz Porta Media). Niespełna wiek później przystąpiono do rozbudowy miasta. Wzniesiono wówczas wiele monumentalnych budowli, w tym m.in. pałac cesarski oraz łaźnie cesarskie (Kaiserthermen). Wtedy też rezydował tu sam Konstancjusz I, a później jego syn cesarz Konstantyn I Wielki (272-337). W czasie ich rządów doszło m.in. do podziału Cesarstwa na cztery prefektury – Konstantynopol, Illyricum (Sirmium), Italia (Mediolan) oraz Galię (Trewir). W 300 roku miasto liczyło blisko 80 tysięcy mieszkańców i stanowiło jeden z największych ośrodków na północ od Alp.

Okres świetności Treverorum zakończył się wraz z upadkiem Cesarstwa oraz coraz częstszymi najazdami hord germańskich. W połowie V wieku miasto zostało najechane i zniszczone przez Hunów pod wodzą Attyli, a w roku 475 zostało podbite i zajęte przez Franków. Na początku X wieku Trewir przeszedł we władanie arcybiskupa, a 1212 roku cesarz Otto IV nadał miastu suwerenność w obrębie cesarstwa. W 1512 roku w Trewirze odbyła się sesja Reichstagu, podczas której ustalono podział administracyjny Świętego Cesarstwa Rzymskiego, określając granice dziesięciu okręgów (Reichskreise). W czasie wojny trzydziestoletniej, w latach 1618-48, miasto było wielokrotnie zajmowane przez wojska francuskie. W 1794 roku Trewir został przejęty przez rewolucyjne wojska francuskie. Na mocy pokoju w Campo Formio w 1797 roku, cesarz Franciszek II uznał wschodnią granicę Francji na Renie. Tereny leżące na zachód od Renu zostały podzielone na cztery departamenty. Na mocy traktatu pokojowego w Luneville w 1801 roku Francja przejęła kontrolę nad księstwami na lewym brzegu Renu, a mieszkańcy Trewiru stali się obywatelami francuskimi. W 1803 roku, na żądanie Napoleona, Sejm Rzeszy pozbawił arcybiskupa Trewiru praw elektorskich. W 1814 roku wojska pruskie zajęły miasto i Trewir został wcielony do Królestwa Prus. W 1871 roku, po wojnie z Francją, Trewir stał się częścią nowo utworzonego cesarstwa niemieckiego. W 1876 roku zburzono cztery bramy miejskie. Po I wojnie światowej, od 1918 do czerwca 1930 roku, Trewir zajmowały wojska francuskie. Kolejny ciężki okres w dziejach Trewiru miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to w skutek alianckich bombardowań zniszczona została część zabudowy miejskiej. Po wojnie miasto włączono do Nadrenii-Palatynatu. W 1970 roku otwarto w mieście uniwersytet. W 1986 roku rzymskie zabytki Trewiru, katedrę św. Piotra oraz kościół NMP wpisano na listę UNESCO. Najcenniejsze i najbardziej znane zabytki miasta to:

– Rzymska brama miejska Porta Nigra (Czarna Brama)(osobny artykuł)

– Rzymskie Termy Cesarskie i  amfiteatr (osobny artykuł).

– Spinający brzegi rzeki Mozeli kamienny most rzymski.

–  Bazylika Konstantyna pochodząca z IV wieku (osobny artykuł).

– Romańska katedra św. Piotra oraz kościół Najświętszej Marii Panny (osobny artykuł). 

–  Rynek Główny (Hauptmarkt) z późnogotycką Steipe (dawną salą bankietową władz miejskich), Czerwonym Domem (Rotes Haus), kościołem św. Gangolfa (St. Gangolf), Krzyżem Rynkowym (Marktkreuz) i fontanną św. Piotra (Petrusbrunnen).

– dom Trzech Króli (niem. Dreikönigenhaus) wczesnogotycki dom przy ulicy Simeonstrasse

– klasztor św. Szymona.

– Kościół św. Paulina (St. Paulin).

– Opactwo benedyktyńskie św. Macieja.

–  Kościół Jezuitów.

– zamek Elektorski (niem. Kurfürstliches Schloss).

– rokokowy Pałac Książąt Elektorów (niem. Rococo-Palais der Kurfürsten).

– żurawie nad Mozelą: Stary Żuraw (niem. Alter Krahnen) z 1413 roku oraz barokowy Młodszy Żuraw (niem. Jüngerer Krahnen, inaczej zwany też Alte Zollkran) z 1774 roku.

Trewir jest położony w zachodnich Niemczech, nad rzeką Mozelą, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, około 100 km na południowy-zachód od Koblencji i 40 km na północny-wschód od Luksemburga.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Porta Nigra

  • Termy Cesarskie

  • Amfiteatr

  • Bazylka Konstantyna

  • Romańska katedra św. Piotra

  • Rynek z ratuszem

  • Fontanna sw. Piotra

  • Fontanna sw. Piotra

  • Fontanna sw. Piotra

  • W głębi kościół św. Gangolfa

  • kościół św. Gangolfa

  • Pałac elektorski

  • Pałac elektorski - ryzalit

  • Pałac elektorski - tympanon

  • Pałac elektorski - tympanon

  • Park pałacowy