Centrum Pokojowe Nobla (norw. Nobels Fredssenter) znajduje się przy placu Brynjulf Bulls, w dawnym, XIX-wiecznym budynku Zachodniej stacji kolejowej. Jest to trzyskrzydłowy, piętrowy budynek zbudowany na planie litery C. Fasada z głównym wejściem jest flankowana dwoma wieżyczkami zlicowanymi z elewacją. Do elewacji tylnej dobudowano nowszą, piętrową dobudówkę.

Centrum rozpoczęło działalność w 2005 roku, a w jego uroczystym otwarciu wzięła udział Norweska Rodzina Królewska. Nie bez znaczenia jest fakt, że Centrum usytuowane jest w sąsiedztwie Ratusza, w którym przyznaje się co roku Pokojową Nagrodę Nobla. Centrum jest zarówno tradycyjną placówką muzealną, jak też platformą wymiany poglądów na temat wojny, pokoju czy rozwiązywania konfliktów zbrojnych. Centrum Pokojowe Nobla usytuowane jest w Oslo, ponieważ to właśnie tutaj przyznaje się od 1901 roku Pokojową Nagrodę Nobla.

Dziś w Centrum można się wiele dowiedzieć zarówno o samym fundatorze nagrody, jak też o poszczególnych laureatach (w tym także o nagrodzonych organizacjach międzynarodowych). Poza Alfredem Noblem warto jest się w Centrum przypatrzeć sylwetkom osób, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla (nieraz zresztą kontrowersyjnym). Wśród osób uhonorowanych znaleźli się m.in. Thomas Woodrow Wilson, Austen Chamberlain, George Marshall, Rene Cassin, Henry Kissinger, Lech Wałęsa, Elie Wiesel, Jaser Arafat, Al. Gore czy też zupełnie niedawno temu Barack Obama. Wśród nagrodzonych organizacji znalazły się natomiast chociażby Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, UNICEF, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Lekarze bez Granic czy wreszcie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W Centrum Pokojowym Nobla można jednak nie tylko zobaczyć rozmaite wystawy (stałe i tymczasowe) oraz instalacje, ale także wziąć udział w licznych seminariach, spotkaniach otwartych oraz warsztatach artystycznych.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2015 roku.

  • Bydynek Centrum Pokojowego Nobla

  • Zdjęcia Dalaj Lamy

  • Sala nagrodzonych

  • Lech Wałęsa

  • Gorbaczow

  • Maria Teresa z Kalkuty

  • Barack Obama

  • Jaser Arafat