Przed wybudowaniem obecnego pałacu królowie szwedzko-norwescy z dynastii Bernadotte rezydowali w Paleet – okazałym domu miejskim w ówczesnej Christianii. W latach 20-tych XIX wieku parlament norweski zainicjował budowę nowej, większej rezydencji królewskiej. Autorem projektu został duński architekt Hans Ditlev Franciscus Linstow. W 1825 roku król Karol III Jan położył kamień węgielny pod budowę, która zakończyła się w 1849 roku, już za rządów Oskara I.

Trzypiętrowa rezydencja została wzniesiona w klasycystycznym stylu w kształcie litery U (początkowo miała być w kształcie litery H, ale plany zmieniono z powodów finansowych). Główna część pałacu wychodzi na ulicę Karla Johansa, natomiast po bokach są dwa mniejsze skrzydła. Całkowita powierzchnia pałacu wynosi 17 624 m2, z czego ok. 1000 m2 zajmują pokoje królewskie. Główne skrzydło ma 100 m długości i 24 m szerokości. Skrzydła boczne mają odpowiednio 40 i 14 metrów. Są w nim 173 pokoje oraz kaplica pałacowa, w której ochrzczono w 2006 roku księcia Sverra Magnusa.

Wokół pałacu rozciąga się park (Slottsparken), w którym znajduje się kilka pomników. Największy z nich, autorstwa Brynjulfa Bergsliena, stojący naprzeciw pałacu, przedstawiający króla Karola III Jana – został ustawiony w 1875 roku. Pozostałe to: wyrzeźbione przez Gustava Vigelanda pomniki Nielsa Henrika Abla (w 1908) oraz Camilli Collet (w 1911), królowej Maud (z 1959), autorstwa Ady Madssena i księżniczki Marty, ufundowany przez norweski parlament dla króla Haakona z okazji 70-tej rocznicy urodzin postawiony w 2007 roku, autorstwa Kirstena Kokkina. Park jest całkowicie otwarty dla zwiedzających.

Kolejni królowie przebywali w stolicy Norwegii przynajmniej przez kilka miesięcy w roku, ale często preferowali inne budynki – np. Oskar II wolał nadmorską willę na półwyspie Bygdøy. Dopiero po rozwiązaniu unii szwedzko-norweskiej w 1905 roku pałac został stałą siedzibą królewską Haakona VII. W okresie rządów Olafa V pałac nie był remontowany, w związku z czym jego stan techniczny zaczął się pogarszać. Aktualny monarcha Harald V, który wstąpił na tron w 1991 roku, rozpoczął wszechstronną renowację budynku. W 2002 roku wyremontowane wnętrza pałacu zostały częściowo udostępnione zwiedzającym. Pałac jest miejscem uroczystych obiadów, podczas których król podejmuje zagraniczne głowy państw. W czasie oficjalnych wizyt zatrzymują się one właśnie w tym budynku. Rezydencja jest również miejscem pracy większości członków dworu królewskiego. Co roku 17 maja, w święto narodowe Norwegii, podczas uroczystości rodzina królewska pozdrawia swoich poddanych z balkonu.

Pałac jest położony jest na wzgórzu Bellevuehoyden, na końcu ulicy Karola Jana (nor. Karl Johans gate), głównej arterii handlowej i turystycznej Oslo.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2015 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Sześciokolumnowy portyk

  • Warta honorowa

  • Pomnik króla Karola III Jana

  • Widok miasta sprzed pałacu