Na początku Palczewa (wschodnia część) stoi unikalny na Żuławach wiatrak przemiałowy typu „holender”. Konstrukcja została zbudowana w XIX wieku i prawdopodobnie użytkowana była również po II wojnie światowej.

Jest to budowla murowano-drewniana, posadowiona na niewielkim wzniesieniu, z ośmioboczną, wysoką, ceglaną podstawą i ośmioboczną, drewnianą wieżą. W podstawie wiatraka, w dolnej kondygnacji, z obu stron znajdują się otwierane wrota. Wieża jak i umieszczona na niej obracana czapa kryte są gontem. Obecnie stan techniczny wiatraka nie jest najlepszy (pagórek jest bardzo zarośnięty a wiatrakowi brakuje skrzydeł). Wiatrak jest prywatną własnością i dzięki temu ma zostać wyremontowany. Właściciele nie mają nic przeciwko aby podejść blisko i sfotografować wiatrak. 

Wiatrak znajduje się na początku wsi, po południowej stronie drogi.

W XIV wieku przez Palczewo przebiegał trakt handlowy Gdańsk-Elbląg. Istniała również przeprawa promowa do Steblewa, zlikwidowana po II wojnie światowej.  Akt lokacyjny wsi nadał w 1344 roku wielki mistrz Ludolf König.

Palczewo jest położone na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, ok. 7,5 km na południowy-zachód od Ostaszewa i 17 km południowy-zachód od Nowego Dworu Gdańskiego.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.