Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o tym kto i kiedy wybudował dworek w Parchaniu.

Jest to murowana i otynkowana, parterowa budowla nakryta dachem dwuspadowym. Wejście główne znajduje się w niewielkim ryzalicie zwieńczonym neogotyckim szczytem.

W 1923 roku właścicielem dworku i 82 ha ziemi w Parchaniu został gen. Władysław Sikorski, który na mocy ustawy o osadnictwie nabył resztówkę pozostałą po parcelacji majątku niemieckiego. Generał, jeśli tylko pozwalały mu na to obowiązki, przebywał tu wraz z rodziną w okresie wiosenno-letnim. Wśród przykościelnych lip 30 września 1936 roku odbył się ślub córki generała – Zofii z porucznikiem Stanisławem Leśniowskim. Po II wojnie światowej dworek zajął miejscowy PGR. W setną rocznicę urodzin generała w 1981 roku odbyła się uroczystość, w czasie której szkole podstawowej nadano imię generała oraz utworzono Izbę Pamięci, a obok kościoła odsłonięto kamień z napisem upamiętniającym pobyt generała Sikorskiego w Parchaniu. Wybito też medal pamiątkowy. Dworek generała, zamieszkiwany wciąż przez kilka rodzin, w ostatnich latach dopiero znalazł się na liście konserwatorskich zabytków historycznych. 

Parchanie jest położone 9 km na wschód od Inowrocławia, przy lokalnej drodze do Modliborzyc. Dworek znajduje się w centrum wsi, obok kościoła.

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Tablica informacyjna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja boczna