Eklektyczny pałac z elementami secesyjnymi w Pieńkowie został zbudowany w 1851 roku dla ówczesnego właściciela majątku – Henryka von Below. W latach 1905-06 Heinrich von Below dokonał przebudowy pałacu, według projektu architekta  Eduarda Kocha ze Słupska.

Powstała wówczas masywna, dwukondygnacyjna budowla, wzniesiona na kamiennym fundamencie i wysokich piwnicach, na planie prostokąta z pozornym skrzydłem od strony wschodniej. Całość nakryto dachem mansardowym z licznymi facjatami. Rozbudowana bryła od północy (elewacja frontowa) posiada dwie pozorne wieże ujmujące wejście, nakryte ostrosłupowymi daszkami. Trzecia, wtopiona w korpus, znajduje się pośrodku ściany południowej (elewacja ogrodowa). Po jej lewej stronie znajduje się arkadowy ganek zwieńczony balkonem, poprzedzony jednobiegowymi schodami. Elewacje posiadają skromny detal architektoniczny. Do pałacu prowadzi aleja 26 dębów szypułkowych. Całość otacza park z początku XX wieku o powierzchni 7,39 ha. Początkowo założony w stylu angielskim, miał kształt regularnego prostokąta opierającego się o jezioro Pieńkowskie i dwa oczka zamienione później w stawy.

Po Henryku von Below właścicielem został Hans Schach von Wittenau a po jego śmierci żona – Sybille Schach von Wittenau (z domu von Below). W 1945 roku pałac zajęli Rosjanie. W latach 70-tych i 80- tych XX wieku w rezydencji mieszkali pracownicy oraz dyrekcja PGR-u i POHZ. Mieściła się tu także stołówka oraz Gminny Ośrodek Kultury. Około 1990 roku pałac wraz z parkiem wydzielono z gospodarstwa rolnego i sprzedano osobie prywatnej. Obecnie, praktycznie niedostępny, obiekt jest w trakcie remontu a właścicielem jest firma – Siłownie wiatrowe S.A.

Pieńkowo jest położone 20 km na północny-wschód od Darłowa, przy drodze nr 203 do Ustki. Pałac pod nr 72 znajduje się we wschodniej części wsi, po północnej stronie drogi nr 203.

Zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku

  • Widok od południa

  • Loggia

  • Widok od stawu

  • Widok od stawu

  • Widok od stawu