Budynek Sztabu Generalnego w Petersburgu został zbudowany w latach 1819-28, w stylu empire, według projektu rosyjskiego architekta pochodzenia włoskiego Carla Rossiego. Oficjalne otwarcie odbyło się 28 października 1828 roku. 

Trzykondygnacyjny gmach składa się z dwóch skrzydeł w kształcie łuku o długości 580 m, które są rozdzielone przez potrójny łuk triumfalny upamiętniający zwycięstwo wojsk rosyjskich nad napoleońskimi podczas wojny obronnej 1812 roku. Budynek jest bogato zdobiony przez rosyjskich rzeźbiarzy: Stepana Pimenowa oraz Wasyla Demut-Malinowskiego. Na jego szczycie znajduje się dużej wielkości rzeźba (10 m wysokości) przedstawiająca rydwan uskrzydlonej bogini Sławy, ciągnięty przez sześć koni.

Do czasu przeniesienia stolicy do Moskwy w budynku mieściły się siedziby: Sztabu Generalnego (w zachodnim skrzydle), Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Finansów Rosji (we wschodnim skrzydle). W zachodnim skrzydle mieści się obecnie siedziba Zachodniego Okręgu Wojskowego. Wschodnie skrzydło w 1993 roku zostało przekazane dla Państwowego Muzeum Ermitażu. Budynek Sztabu Generalnego jest usytuowany na Placu Pałacowym, naprzeciw Pałacu ZimowegoŁuk łączy ulicę Bolszaja Morskaja z Newskim Prospektem.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2014 roku.

  • Gmach Sztabu i Plac Pałacowy

  • Elewacja frontowa

  • Łuk triumfalny

  • Rydwan i bogini Sława

  • Widok od Pałacu Zimowego