Murowany z kamienia granitowego zamek w Świdnicy powstał pod koniec XIII wieku, lub na początku XIV wieku na miejscu starszego, drewnianego założenia. Warownię wzniesiono prawdopodobnie z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, lub księcia Bernarda. Wyglądu zamku średniowiecznego nie da się już odtworzyć, przypuszcza się że było to czworoboczne, regularne założenie z wjazdem od strony miasta.

         Po wygaśnięciu linii książąt świdnicko-jaworskich, do 1392 roku był własnością księżnej Agnieszki,  a następnie wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim zamek przejęli królowie czescy, którzy przekazywali go śląskim rodom rycerskim. W 1428 roku zamek zajęli husyci, lecz odbili go mieszczanie świdniccy i wrocławscy.  W 1526 roku Śląsk przejęli Habsburgowie. Kres istnienia średniowiecznej warowni przyniósł wielki pożar z 1528 roku, a ruinę odstąpiono kanclerzowi Franciszkowi Grimmowi, który zrujnowaną budowlę przebudował w renesansowa rezydencję. Kolejnymi właścicielami byli von Gellhornowie, a od 1563 roku Dietrich von Mühlheim, na początku XVII wieku Nikolaus von Burghaus a w końcu von Nostitzowie.

         Rezydencja została zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) i ostatecznie uległa pożarowi w 1673 roku. W 1680 roku Christoph Wenzel von Nostitz przekazał opuszczone i zrujnowane budynki kapucynom, którzy na ruinach wznieśli klasztor i kościół pw. św Antoniego. W 1810 roku wraz z kasata zakonu, klasztor zamieniono na szpital, a świątynia stała się kościołem garnizonowym. Kościół funkcjonował do lat 70-tch XX wieku, gdy zrujnowany budynek ostatecznie opuszczono. W 1989 roku przejęli go zielonoświątkowcy i stopniowo przywracają do stanu używalności. Obecnie jedyną pamiątką po  zamku jest renesansowy portal zamkowy z 1537 roku który zdobi wejście do kościoła. Portal wykonano z piaskowca. Oprócz daty widnieje na nim m.in. jednogłowy orzeł – herb cesarza Ferdynanda I oraz podpis z jego długą tytulaturą.

         Świdnica jest położona 48 km na południowy-zachód od Wrocławia, przy drodze nr 35 do Wałbrzycha. Kościół z portalem zamkowym znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Zamkowej.

         Zdjęcia wykonano w lipcu 2009 roku

  • Odbudowany kościół

  • Odbudowany kościół

  • Portal zamkowy

  • Kartusz herbowy

  • Wejście do kościoła