Dwór w Świńczu został wzniesiony na planie prostokąta i nakryto go dwuspadowym dachem. Obiekt był podpiwniczony, parterowy z użytkowym poddaszem. W partii dachu obu elewacji dłuższych znajdowały dwie wystawki. Wyjście w elewacji ogrodowej było poprzedzone drewnianą werandą. Przed frontem założenia stoją zabudowania gospodarcze z kamienną bramą wjazdową. Do całości prowadzi od drogi brukowana aleja.

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o historii założenia, ani o jego właścicielach.

W środę 10.06.2009 roku około 1 w nocy strażacy zostali powiadomieni o pożarze zabytkowego pałacu w Świńczu, gm. Pruszcz Gd. Na szczęście nikomu nic się nie stało i ogień nie zajął sąsiednich budynków. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie. Ogień, z którym strażacy walczyli ok. 12 godzin, strawił cały dach. Z zabytkowego budynku, który i tak był ruiną, niewiele zostało. Niewykluczone, że zostanie rozebrany, tym bardziej, że w każdej chwili może się zawalić.  

Świńcz jest położony 5 km na południowy-zachód od Pruszcza Gdańskiego, przy drodze nr 226 do Mierzeszyna. Ruina dworu znajduje się w centrum wsi, po południowej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w maju 2012 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna