Murowany gotycki kościół pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku, na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości około 1800 m od morskiego brzegu. Świątynia była jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego. Należący początkowo do katolików kościół po reformacji w 1534 roku stał się świątynią ewangelicką. W 1658 roku świątynię odremontowano oraz wyposażono w renesansowe i barokowe ławy, stalle, ambonę, chrzcielnicę i ołtarz. Wnętrze kościoła zostało rozgrabione przez Rosjan w czasie wojny siedmioletniej. Postawiona w 1650 roku drewniana wieża w latach 1760 oraz 1818 była niszczona przez uderzające w nią pioruny i ostatecznie rozebrana. W jej miejsce postawiono dzwonnicę z dwoma dzwonami. Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz.

Przez stulecia w wyniku procesów abrazyjnych Bałtyk przybliżał się do świątyni. W 1750 roku urwisko oddalone było o 50 m, a w 1850 już tylko 5 m od brzegu. Po raz pierwszy próbowano zatrzymać zjawisko abrazji w 1750 roku, przez ułożenie mat z faszyny i wbicie pali ochronnych, co niestety nie powstrzymało zjawisk erozyjnych. Mimo że w 1868 roku odległość do klifu wynosiła 1 m, w kościele nadal odbywały się nabożeństwa – ostatnie miało miejsce 2 marca 1874 roku.

Ze względów bezpieczeństwa świątynię zamknięto 2 sierpnia 1874. Wyposażenie przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim, natomiast część zabytkowego tryptyku trafiła do kościoła w Rewalu, pozostałe obiekty – do muzeum w Szczecinie i Berlinie.

W 1891 roku w wyniku podmywania klifu ukazały się pierwsze kamienie fundamentowe, natomiast w 1900 roku morze zabrało pierwszy fragment przypory. Katastrofa nastąpiła w nocy z 8 na 9 marca 1901 roku kiedy to do morza runęła ściana północna. W 1917 roku fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dopiero w 2001 roku ułożono u podstawy klifu opaskę, która miała przeciwdziałać niszczeniu klifu. Rok później wykonano nowy fundament pod ruiny kościoła, natomiast podstawę klifu i zbocze zabezpieczono 80-metrową opaską brzegową w postaci koszy siatkowych wypełnionych materiałem kamiennym, na których znalazły się materace z siatki wypełnione materiałem umożliwiającym zazielenienie tego obszaru.

Dzisiaj w miejscu, w którym stał kościół zachowała się jedynie część południowej ściany o długości 12 m i wysokości 6 m. Ostatnio wybudowano metalową platformę widokową wychodzącą w morze na wysokości około 10 m, z której można zobaczyć ocalałą ścianę.

Trzęsacz jest położony 18 km na zachód od Trzebiatowa, przy drodze nr 102 do Dziwnowa.

Zdjęcia wykonano w listopadzie 2011 roku.

  • Ocalała ściana kościoła

  • Południowa ściana

  • Południowa ściana

  • Platforma widokowa

  • Platforma widokowa

  • Tablica informacyjna