Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych wznoszący się na wysokość 982 m n.p.m.  Góra wznosi się około 530 metrów nad płynącym u jej podnóży Dunajcem. Partię szczytową stanowi pięć turni zbudowanych z wapieni:

– Okrąglica – 982 m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.

– Płaska Skała – 950 m. Na południowy wschód od Okrąglicy.

– Nad Ogródki – 940 m. Na południowy zachód od Okrąglicy.

– Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m. Gnieżdżą się w niej rzadkie ptaki pomurniki.

– Niżna Okrąglica (Ganek) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. Z niej dawniej, przed udostępnieniem wierzchołka, oglądano panoramę.

Stoki południowo-zachodnie masywu opadają do Wąwozu Szopczańskiego, południowe do Dunajca, a północne do doliny Pienińskiego Potoku. W masywie jest kilka polan: Szopka, Pieniny, Koszarzyska i Klejczyna.  Zbocza szczytu są pocięte głębokimi dolinami potoków i porośnięte lasem. Wapienne podłoże, niedostępne turnie i różnorodność środowisk powoduje, że w masywie Trzech Koron występuje wiele rzadkich gatunków roślin.

Trzy Korony pierwotnie zwano Pieninami. W 1834 roku pojawiła się w dokumentach nazwa Kronenberg (przetłumaczona na polski jako Korona), a od 1860 roku dopiero obecna nazwa. Trzy Korony odwiedzane były turystycznie od bardzo dawna. W 1906 roku wyznakowano pierwszą trasę turystyczną na szczyt. W 1929 roku Trzy Korony zostały przez polski rząd wykupione od prywatnych właścicieli. Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca ponad 500-metrową przepaścią, doskonały widok roztacza się na Przełom Dunajca, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. U południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK „Trzy Korony”.

Na szczyt prowadzi wiele szlaków: – niebieski ze Szczawnicy przez Sokolicę, – żółto – niebieski z Krościenka przez przełęcz Szopka, –  żółto – niebieski z Krościenka przez Zamkową Górę, –  żółto – niebieski ze Sromowiec Niżnych przez Wąwóz Szopczański. Wszystkie te szlaki turystyczne doprowadzają do skrzyżowania szlaków pod Trzema Koronami, na tzw. Siodło. Stąd jeszcze 15 min podejścia na platformę widokową na Okrąglicy.

Wstęp w sezonie turystycznym jest płatny i upoważnia również do wejścia na Sokolicę.

Zdjęcia wykonano w lutym 2024 roku.

  • Widok z kładki nad Dunajcem

  • Okrąglica

  • Widok ze Słowacji