Ewangelicki kościół szachulcowy pierwotnie wzniesiony w Ciecholubiu powstał w końcu XVII wieku. Służył zamieszkałym w okolicach protestantom.

Początkowo nie posiadał ani wieży, ani prezbiterium. Był mały, prostokątny, jednonawowy. Po 1910 roku okazało się, że kościółek jest za mały i postanowiono go rozbudować. W 1911 roku wzniesiono wieżę, powiększono nawę i dobudowano ceglaną zakrystię.

Po 1945 roku służył drastycznie pomniejszonej wspólnocie ewangelickiej w Ciecholubiu. W 1976 roku zamknięto go i rozebrano zakrystię. Wyposażenie kościoła zostało przeniesione do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, m.in. chór muzyczny z połowy XVII, trzy lichtarze żeliwne z XIX, chrzcielnica z XVIII wieku i tablice do psalmów. Od tamtej pory popadał w ruinę. Pod koniec lipca 2004 roku zawalił się fragment ściany. Spowodowane to było warunkami atmosferycznymi.

W 2004 roku kościół rozebrano i przeniesiono do odległego o 8 km Warcina. Odbudowany w 2011 roku dzięki pomocy Unii Europejskiej, służy katolikom. Przeniesiony obiekt znajduje się na terenie parku Technikum Leśnego.

Warcino jest położone 29 km na południowy-zachód od Słupska, przy drodze nr 208 z Barcina do Polanowa.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2017 roku.

  • Widok ogólny