Eklektyczny pałac w Zajączkowie został wybudowany w 1835 roku z inicjatywy rodziny Schmidtów, a w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku dobudowano aneks oraz wyposażono salon.

Obiekt został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta na kamiennych fundamentach z ryzalitem środkowym w dwunastoosiowej elewacji południowo-zachodniej i aneksem na rzucie prostokąta od południowego wschodu. Elewacja tylna (północno-wschodnia) jest dziesięcioosiowa. Podpiwniczona budowla jest jednokondygnacyjna, z częściowo użytkowym poddaszem, nakryta dachem naczółkowym z wystawką od południowego-zachodu. Ryzalit nakryto dachem dwuspadowym, a aneks zwieńczono tarasem. W ryzalicie poprzedzonym jednobiegowymi schodami znajduje się sień z parami toskańskich kolumn, za sienią holl, następnie węższa klatka schodowa. Układ pomieszczeń jest dwutraktowy, w części zachodniej dwuipółtraktowy. W narożniku wschodnim traktatu ogrodowego znajduje się obszerny salon. Pałac oddzielony jest od głównej drogi wiejskiej betonowym ogrodzeniem. Zwrócony fasadą w kierunku południowo-zachodnim, od zachodu i południa sąsiaduje z podwórzem gospodarczym, a od wschodu i północy otacza go park. Prowadzi do niego brukowana droga, na której zamknięciu znajduje się okrągły gazon z dwoma nadrzewkami. Droga obiegająca wokół umieszczonego przed frontonem klombu stanowi podjazd do wejścia głównego.

Rezydencja od 1957 roku należała do PGR Zajączkowo, w latach 70-tych do PGR Kończewo, na początku lat 80-tych do PGR Kwakowo. W 1992 roku obiekt przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, później dzierżawiony był przez przedsiębiorstwo rolno-handlowe z Zajączkowa, obecnie znajduje się w rękach prywatnych i nie jest on dostępny dla zwiedzających.

Zajączkowo jest położone 8 km na południe od Słupska, przy drodze nr 21 do Miastka.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2017 roku.

  • Aleja dojazdowa

  • Klomb przed pałacem

  • Elewacja frontowa