Eklektyczny pałac w Wargowie został zbudowany w 1889 roku, z inicjatywy Teodora hrabiego Żółtowskiego herbu Ogończyk z Nekli, który nabył dobra wargowskie w roku 1883.

Powstał wówczas obiekt o nieregularnej bryle, z elementami neobarokowymi. Wznoszony był w dwóch etapach. Dwukondygnacyjna, podpiwniczona rezydencja została nakryta czterospadowym dachem. Jej późniejsza część tworzy parterowy aneks, nakryty wysokim, mansardowym dachem. Na styku obu części umieszczona jest kwadratowa wieża. Wraz z budową pałacu powstał otaczający go prawie 3 ha park krajobrazowy. Teren całego założenia jest częściowo otoczony odrestaurowanym murem z czerwonej cegły.

Syn Teodora – Stanisław, który przejął Wargowo w 1898 roku, rozbudował pałac. W latach 20-tych XX wieku obiekt został poddany generalnemu remontowi i modernizacji. Założono wówczas instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i centralnego ogrzewania; dobudowano aneks mieszczący łazienki.

Rodzina Żółtowskich była w posiadaniu Wargowa do roku 1939. Po II wojnie światowej pałac był pod zarządem PGR i popadł w ruinę. W 1991 roku, po ponad pięćdziesięciu latach pałac został odzyskany przez potomków rodu Żółtowskich, którzy włożyli cały dorobek życia w odrestaurowanie swego rodzinnego pałacu. Pałac i park odzyskały dawny blask.

Wargowo jest położone 8 km na południe od Obornik, 2 km na zachód od drogi nr 11. W prawo należy skręcić w miejscowości Świerkówki. Założenie znajduje się w zachodniej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Wieża i szczyt prawego skrzydła

  • Kartusz herbowy

  • Elewacja frontowa

  • Lewe skrzydło