Pałac Jabłonowskich w Warszawie został zbudowany w latach 1773-85 z inicjatywy Antoniego Jabłonowskiego wg projektu Jakuba Fontany i Domenico Merliniego. W latach 1817-19 przebudowywano go na ratusz miejski wg projektu Fryderyka Alberta Lessla i Józefa Grzegorza Lessla. Około roku 1823 na dachu pałacu dodano belwederek, czyli podstawę pod telegraf optyczny.

W roku 1863 w czasie powstania styczniowego rezydencja uległa pożarowi. Odbudowano ją w stylu neorenesansowym w latach 1864-69 wg projektu Józefa Orłowskiego, nadając nowy kształt dachu z facjatkami, balkony, nowe skrzydło w miejscu domu Łagiewnickich i charakterystyczną wieżę strażacką z zegarami po jej 3 stronach. W sali neorenesansowej odbywały się posiedzenia Rady Miejskiej, w sali portretowej z 25 podobiznami znanych Polaków obradował magistrat, natomiast w sali Dekerta sufit zdobił plafon „Tryumf Prawdy” autorstwa Marcelo Bacciarellego przeniesiony z Pałacu Prymasowskiego. W latach 1936-39 odbyła się kolejna modernizacja pałacu wg projektu Oskara Sosnowskiego, która objęła przebudowę dachu w 1936 oraz wzniesienie nowego, siedmiopiętrowego budynku od strony ul. Daniłłowiczowskiej. W 1939 roku w czasie obrony Warszawy z Ratusza cywilną obroną Warszawy dowodził Stefan Starzyński. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej w roku 1952 rozebrano wypalone ruiny pałacu, a fundamenty przykryto nawierzchnią placu Teatralnego.

W latach 1995-97 pałac został odbudowany na siedzibę BRE Banku S.A., co poprzedziły wykopaliska archeologiczne. Zachowany został kształt budynku, odbudowana wieża i zrekonstruowana fasada wg stanu sprzed roku 1936. Pozostałe elewacje pałacu zyskały wygląd współczesny, co zdaniem niektórych, silnie kontrastuje z historyczną zabudową otoczenia placu. Przy okazji odbudowy wydobyto też fragmenty wyposażenia pałacu, które wyeksponowano w bramie przy wieży. Także przy okazji odbudowy wieży uwidoczniono zarys studni w jej przyziemiu.

Pałac Jabłonowskich w Warszawie jest zlokalizowany w Śródmieściu przy placu Teatralnym pod adresem ul. Senatorska 14/16.

Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa i prawe skrzydło

  • Główne wejście

  • Prawe skrzydło

  • Widok wzdłuż ul.Senatorskiej