Murowany pałacyk w Wieńcu został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku z fundacji rodziny Seydlitz w stylu eklektycznym. Seydlitzowie byli w posiadaniu pałacu do 1926 roku. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Adolf Razin.

Murowany z cegły i otynkowany budynek wzniesiono na niewielkim wzniesieniu, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Parterowa, podpiwniczona rezydencja nakryta została dachem mansardowym z lukarnami, krytym dachówką ceramiczną. Od południa znajduje się półkolisty ganek z lustrzanymi schodami. Był on wsparty na czterech kolumnach i dwóch pilastrach przyściennych, otoczony balustradą z neobarokowymi półtralkami. Kamiennym schodom towarzyszyły pełne, murowane balustrady, zakończone u podstawy kwadratowymi słupkami. Zadaszenie ganku stanowiło podłogę półkolistego tarasu wystawki pierwszego piętra. Na osi ganku znajdowała się facjatka. W elewacji bocznej, od zachodu, centralnie, umieszczono szeroką loggię z murowaną balustradą, wysuniętą przed lico ściany. W zachodniej części towarzyszyły jej boczne schody. Loggię wieńczył trójkątny tympanon. Wszystkie elewacje ozdobiono boniowaniem. Pałac swoim wyglądem zrywał z tradycją architektury rezydencjonalnej, wiejskiej, występującej na tym terenie i stanowił raczej przeniesienie wzorów miejskiej willi. Całość otacza niewielki, zadbany park.

W 1945 roku Wieniec przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Właścicielem został Kombinat PGR Szczeglin, a bezpośrednim użytkownikiem Zakład Rolny – Wieniec. Po 1945 roku we wnętrzu dokonano częściowych zmian układu pomieszczeń, przystosowując je na biura zakładu. Obecnie wyremontowany pałacyk i park pozostają w rękach prywatnych.

Wieniec jest położony 7 km na północny-zachód od Mogilna, przy lokalnej drodze do Niestronna. Pałac znajduje się na wzniesieniu w centrum wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna z loggią

  • Elewacja tylna

  • Elewacja boczna

  • Taras i facjata