Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu składa się z Nowego i Starego Pałacu, portierni z bramą wjazdową, stajni, obory i spichlerza.

Pierwszy pałac został zbudowany w drugiej ćwierci XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego przez rodzinę Miączyńskich. Obecnie tzw. Stary Pałac, któremu później przeznaczono funkcję oficyny, znajduje się w parku za Nowym Pałacem. Jego wieżyczkę zdobi medalion z podobizną króla Władysława Łokietka.

Nowy, eklektyczny pałac zbudowany został w roku 1875, przez Leopolda Kronenberga – znanego bankiera warszawskiego. Budowlę zaprojektował architekt Artur Goebel. Nowy Pałac jest murowaną, piętrową budowlą założoną na planie wydłużonego prostokąta. Wejście główne znajduje się w pseudoryzalicie umiejscowionym w osi obiektu i jest poprzedzone schodami jednobiegowymi i honorowym dziedzińcem. Po obu stronach korpusu głównego wznoszą się dwa trzykondygnacyjne, alkierzowe skrzydła. Do lewego skrzydła dobudowano czterokondygnacyjną wieżę, nakrytą spiczastym dachem z chorągiewką. Skrzydła nakryto dachami namiotowymi, a korpus płaskim dachem dwuspadowym. Parter rezydencji jest boniowany a elewacje posiadają bogate dekoracje. Całość otoczona jest obecnie trochę zaniedbanym parkiem krajobrazowym o powierzchni 8 ha.

W 1904 roku park został przeprojektowany i poszerzony przez znanego i cenionego ogrodnika Waleriana Kronenberga. Po śmierci Leopolda Kronenberga w 1878 roku majątkiem zarządzali jego synowie – najpierw Stanisław Kronenberg (do 1887 roku), a następnie Leopold Julian Kronenberg (do 1937 roku). Ostatnim właścicielem majątku był Leopold Jan Kronenberg, którego   komunistyczny dekret o reformie rolnej z 1944 roku pozbawił dorobku pokoleń. Po wojnie pałac przekształcono w szpital przeciwgruźliczy. Do roku 2006 funkcjonował tu oddział pulmonologii i chorób płuc, należący do szpitala wojewódzkiego we Włocławku. Obecnie właścicielem jest Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu. Dziś budynek stoi pusty i wystawiony na sprzedaż czeka na nowego właściciela.

Wieniec jest położony 10 km na zachód od Włocławka, przy drodze nr 268 do Brzezia. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w marcu 2011 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja boczna, widok od bramy

  • Elewacja boczna i tylna

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Rzeźba w attyce