Kościół Quo vadis Domine? w Rzymie (Dokąd idziesz Panie?) jest jednym z najstarszych sanktuariów rzymskich. Pierwsza świątynia stanęła na tym miejscu w VIII wieku, a obecna została zbudowana w wieku XVI.

Tradycja głosi, że na wieść o rozpoczęciu przez Nerona prześladowań, św. Piotr postanowił opuścić Rzym. Zaledwie wyszedł za miasto, zobaczył Jezusa niosącego krzyż. Na pytanie zdumionego apostoła: Dokąd idziesz Panie?, Chrystus odpowiedział: Idę do Rzymu, dać się powtórnie ukrzyżować. Zawstydzony Piotr zawrócił do miasta, gdzie wkrótce poniósł śmierć.

Maleńki kościółek, w którym jest tylko 60 miejsc siedzących, jest pod dwoma wezwaniami. Druga nazwa kościoła to Madonna delle Piante (Madonna od Stóp). Pochodzi od fresku umieszczonego w głównym ołtarzu, na którym Madonna trzyma w ręku bosą stopę Dzieciątka. Jest to dzieło jednego z uczniów Giotta, namalowane dla tego konkretnego wnętrza. Fresk został wykonany bezpośrednio na murze, potem go wycięto i przeniesiono do specjalnej wnęki, gdzie jest teraz eksponowany. Poza freskiem w głównym ołtarzu w kościele są jeszcze cztery inne: dwa freski boczne przy ołtarzu i dwa w prezbiterium. Ten po lewej stronie ołtarza przedstawia postać Jezusa, po przeciwnej jest św. Piotr, jakiś czas temu odrestaurowany. Dwa freski w prezbiterium przedstawiają Jezusa Ukrzyżowanego i św. Piotra, wiszącego głową w dół. Wszystkie freski w kościele są odsłonięte z powodu wilgoci. Początkowo umieszczono je za szybami, by w ten sposób zabezpieczyć je przed ciągłym dotykaniem. Jednak specjaliści szybko nakazali zdemontować szyby, bo freski pod nimi nie oddychały i jeszcze bardziej się niszczyły.

Przez środek świątyni przechodzi tzw. czarna droga, zaznaczony czarnymi kamieniami ślad po prowadzącej tu kiedyś starożytnej drodze appijskiej. Te kamienie pochodzą prawdopodobnie z jednej ze starożytnych świątyń. Niedaleko wejścia jest umieszczony kamień z odbiciem, według powszechnego przekonania wiernych, stóp Chrystusa. To kopia, oryginał znajduje się w rzymskim kościele św. Sebastiana i tam nie jest tak łatwo dostępny jak tutaj. Kościółek w czasie pobytu w Rzymie odwiedził Henryk Sienkiewicz i tutaj narodził się pomysł powieści z dziejów wczesnego chrześcijaństwa, która przyniosła pierwszą polską Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W 1977 roku polonia włoska ufundowała w kościele popiersie Henryka Sienkiewicza. Od 1978 roku kościół Quo vadis Domine został objęty przez Zgromadzenie Michalitów. Ostatnio świątynia została odrestaurowana dzięki hojności księżniczki Lancelotti, której córka ufundowała także stacje Drogi Krzyżowej. Uczyniła to zaraz po tym, jak z kościoła została ukradziona jedna stacja Męki Pańskiej.

Kościół Quo vadis Domine mieści się przy via Appia 57. Dla wiernych i turystów jest otwarty: w dni powszednie rano od 7.30 do 12.30, potem od 14.30 do wieczornej Mszy św. o godz. 19.00. W niedziele są odprawiane trzy Msze św.: o godz. 9.00, 11.00 i 19.00.

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa