Ołtarz Ojczyzny (wł. Altare della Patria) zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany w latach 1885-1911 dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Jest to duża budowla z białego marmuru (który nigdy nie pokryje się patyną) dominująca nad Placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem pierwszego króla Włoch, Wiktora Emanuela II. W 1921 roku w centrum budowli dodano Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym płonie wieczny ogień a żołnierze trzymają honorową wartę. Budowla zwana jest popularnie il Vittoriano, lub żartobliwie przez Rzymian „maszyną do pisania”. Pomnik jest udostępniony dla zwiedzających, skąd spod kolumnady można podziwiać panoramę Rzymu. W jego wnętrzach mieszczą się muzea ze zbiorami upamiętniającymi historię walk o zjednoczenie Włoch.

Ołtarz Ojczyzny znajduje się przy placu Weneckim (Piazza Venezia), zabudowanym w XV wieku przez Leone Battistę Albertiego.

Główną budowlą przy placu jest renesansowy Pałac Wenecki pochodzący z XV wieku, zaprojektowany przez tego samego architekta co plac. Pałac do połowy XVI pełnił rolę rezydencji papieskiej, następnie mieścił różne ambasady, a po dojściu do władzy Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono jego rezydencję. Obecnie w pałacu mieści się muzeum. Boczna fasada Pałacu Weneckiego łączy się z fasadą kościoła św. Marka wzniesionego w VI wieku i przebudowanego w IX i XV wieku. Po drugiej stronie placu znajduje się budynek towarzystwa ubezpieczeniowego, wzorowanego na Pałacu Weneckim. W budynku tym pod koniec swego życia mieszkał i zmarł Michał Anioł.

Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki znajdują się w centrum Rzymu, a plac stanowi końcowy przystanek wielu linii autobusowych.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2008 roku.

  • Widok z Placu Weneckiego

  • Widok z boku

  • Widok z kopuły Bazyliki św.Piotra

  • Plac Wenecki i Ołtarz Ojczyzny

  • Budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego

  • Pałac Wenecki