Neorenesansowy dwór w Wojnowie został wzniesiony w 1836 roku dla Stanisława Powelskiego (dyrektora spółki Bazar Poznański). Dwór został rozbudowany w końcu XIX wieku od strony południowej.

Piętrową budowlę zbudowano na planie prostokąta z nieco wyższymi ryzalitami na osi w obu fasadach. Ryzality nakryte są dachem dwuspadowym, a skrzydła boczne dachem płaskim. W ryzalicie frontowym wprowadzono zamknięcia otworów okiennych w formie łuków. Kilkustopniowe schody prowadzą do głównego wejścia, które wraz z dwoma sąsiadującymi otworami okiennymi zwieńczono półkoliście zamkniętymi arkadami. Niemal symetryczny układ wnętrz z sienią i salonem od ogrodu na osi. Część ta została zaakcentowana nieco wyższą wystawką dachową, a jej fasadę podkreślono przez nałożenie dekoracji sztukatorskiej, formującej jakby trójprzelotowy łuk triumfalny. We frontonie znajduje się herb Twardowskich Ogończyk. Na elewacji umieszczono napis Mon Repos ( mój odpoczynek ) wskazujący, że miało to być miejsce wypoczynku. Cała rezydencja otoczona jest zadbanym parkiem krajobrazowym.

W rękach Powelskich Wojnowo pozostało do 1881 roku. W roku 1893 natomiast właścicielką majątku została Izabela Tyszkiewiczowa z Goetzendorf – Grabowskich herbu Zbiświcz. Do 1906 roku Wojnowo pozostało własnością Tyszkiewiczów, ponieważ w tym właśnie roku wieś tę zakupił Tadeusz Twardowski herbu Ogończyk, który przebudował i zmodernizował pałac w Wojnowie. W posiadaniu Twardowskich pozostało Wojnowo do 1939 roku. W czasie wojny majątek zajmowali Niemcy, a po wojnie przejęty został przez skarb państwa. Obecnie dwór znajduje się w prywatnych rękach. Pięknie odrestaurowana budowla mieści hotel i restaurację.

Wojnowo jest położone 25 km na północ od Poznania. Należy zjechać w lewo z drogi nr 196 do Wągrowca za miejscowością Głębocko i po ok 2 km jazdy brukowaną drogą, na końcu wsi po lewej stronie znajdziemy dwór.

Zdjęcia wykonano w maju 2009 roku.

  • Widok od bramy wjazdowej

  • Elewacja frontowa

  • Szczyt ryzalitu

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja tylna

  • Ganek elewacji tylnej

  • Elewacja frontowa

  • Rzeźba