Murowany zamek w Przecławiu został zbudowany w latach 1580-90 z fundacji Andrzeja Koniecpolskiego herbu Pobóg na miejscu drewnianej siedziby Ligęzów. Przecław trafił w ręce Andrzeja Koniecpolskiego jako wiano jego żony Anny z Ligęzów. Powstała wtedy obronna budowla w stylu renesansowym, zbudowana na planie prostokąta mająca dwie kondygnacje i ozdobiona attyką. Rezydencję wzniesiono na niewielkim wzniesieniu, które od strony miasta oddzielał głęboki wąwóz z rozlewiskami potoku Słowik. Obiekt przypominał główny korpus obecnego zamku. Wokół zamku założono ogród, którego pozostałości do dziś możemy podziwiać w postaci dwóch lipowych alei.
W następnych latach zamek był wielokrotnie rozbudowywany. W drugiej połowie XVII wieku od strony północnej, prawdopodobnie za Stanisława Koniecpolskiego dobudowano na parterze loggię, a w zwieńczeniu murów dodano attykę. W 1654 roku, ówczesny właściciel Przecławia, Achacy Koniecpolski za bigamię został skazany na banicję. Miasto z obronną rezydencją sprzedał Tarnowskim herbu Leliwa. Rok później podczas „potopu” zamek został zniszczony przez Szwedów. W roku 1667 Tarnowscy sprzedali rezydencję wojewodzie lubelskiemu Władysławowi Rejowi herbu Oksza, potomkowi sławnego poety Mikołaja Reja z Nagłowic. Władysław rozpoczął odbudowę zamku, planował też gruntowną jego przebudowę, którą miał przeprowadzić Tylman z Gameren, architekt Lubomirskich. Niestety plany te nie zostały nigdy zrealizowane.
W latach 1808-10 po pożarze Kajetan Rej przebudował zamek na rezydencję w stylu w stylu neogotyckim, bardziej przypominającą pałac. Następną przebudowę przeprowadził Mieczysław Rej w latach 1876-80, w wyniku której powstała po stronie południowej okrągła baszta, drugi alkierz i loggia na piętrze, a także podwyższono wieżę i upiększono wnętrza. Reyowie byli w posiadaniu Przecławia aż do roku 1944. Obie wojny światowe obeszły się z zamkiem dość łaskawie, jedynie został on ograbiony z cennego wyposażenia. W 1946 roku rezydencję zniszczył pożar i została ona zdewastowana i opuszczona. W 1967 roku kolejny pożar zrujnował korpus i wnętrza. Po drugim pożarze zamek został odbudowany przez WSK PZL Mielec. Od 2004 roku posiadłość znajduje się w rękach prywatnych, a obecni właściciele przywracają mu dawną świetność. Od 2007 roku w zamku funkcjonuje Międzynarodowe Centrum Konferencyjne, oraz hotel z restauracją i muzeum. O obronnym charakterze świadczy już tylko stroma skarpa z tyłu pałacu. Po dawnych murach obwodowych oraz fosie nie ma już śladu.
Przecław jest położony 12 km na południe od Mielca, 2 km na zachód od drogi nr 985 do Dębicy. Zamek znajduje się w centrum miejscowości, na skraju wysokiej skarpy.
Zdjęcia wykonano w lutym 2010 roku.