Klasycystyczny pałac we wsi Grab został zbudowany w latach 1805-10, wg projektu Stanisława Zawadzkiego, dla rodziny Pruskich herbu Leliwa. W połowie XIX wieku przebudowano korpus główny, dostawiono skrzydło wschodnie, a później wieżę i taras.
Obecnie jest to dwukondygnacyjna, murowana z cegły i podpiwniczona budowla nakryta dachem czterospadowym. Elewację frontową zdobi czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, zwieńczony trójkątnym tympanonem z panopliami i tarczami herbowymi , poprzedzony schodami. W głębi portyku między pilastrami umieszczono płyciny z płasko rzeźbionymi alegoriami kontynentów. Od wschodu nad korpusem góruje kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, mieszcząca schody i aneks, połączony windą z kuchnią w piwnicy. W elewacji ogrodowej na piętrze znajduje się płytka wnęka, w którą wstawione zostały jońskie kolumienki, ujmujące potrójne, proste zamknięte okno. Elewacje pałacu posiadają wystrój klasycystyczny, zaś wieży – neorenesansowy. We wnętrzu zachowała się stolarka drzwiowa z początku XIX wieku i II połowy XIX wieku, sztukatorska dekoracja sufitów w pomieszczeniach parteru, a także arkadowe wydzielenie korytarza z hallu na piętrze. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią i dużym salonem na osi, z którego prowadzi wyjście na dwupoziomowy taras widokowy. Główny taras przylegający do pałacu połączony jest schodami z nieco niżej położonym trawiastym podtarasem. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym o powierzchni 14,65 ha, założonym na początku XIX wieku. Park zaplanowano w dolince strumienia, na którym utworzono duży staw z wysepką.
Od Antoniego Pruskiego w latach 1862-64 majętność przejęła Anna Matecka. Następnymi właścicielami byli Zygmunt Mycielski, Edmund Taczanowski herbu Jastrzębiec, Zofia z Taczanowskich Urbanowska. W latach dwudziestych XX wieku majątek wydzierżawiono rodzinie Ciążyńskich. Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się biura i mieszkania pracowników miejscowego PGR-u, co doprowadziło obiekt na skraj ruiny. We wrześniu 2005 roku pałac zakupili nowi właściciele. W roku 2008 rozpoczął się remont mający na celu całkowite odnowienie zniszczeń, postępujących w ostatnich kilkudziesięciu latach oraz przystosowania pałacu do nowej funkcji. Obecnie dostęp do zabytku jest utrudniony.
Grab jest położony 16 km na wschód od Jarocina, przy drodze nr 443 do Gizałek. Pałac znajduje się w centrum wsi, po południowej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.