Zespół pałacowo-parkowy został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy hamburskiego kupca Rupertiego, który kupił majątek w 1855 roku. Po przejęciu dóbr przez jego syna w 1876 roku pałac został powiększony. W tym samym czasie powstało także rozległe założenie parkowe w stylu angielskim.
Obecnie jest to piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona w stylu późnoklasycystycznym na planie prostokąta, na niewielkim wzniesieniu. W obu narożnikach elewacji frontowej posiada niewielkie okrągłe wieżyczki nakryte spiczastymi hełmami. Budynek nakryty jest czterospadowym dachem krytym gontem. Elewacja frontowa pałacu liczy 11 osi okiennych, a przed lico budynku wystaje murowana weranda, sięgająca pierwszego piętra. Sama bryła pałacu jest zwarta i ozdobiona skromnymi opaskami okiennymi oraz gzymsem wieńczącym, który wspiera się na konsolach. Pałac otoczony jest zadbanym parkiem krajobrazowym z dużym stawem.
W latach 1924-43 majątek o powierzchni 911 ha, w równych częściach należał do Karola Wojciecha Pustowskiego i jego żony Marii z Jakuckich Pustowskiej. W 1943 roku założenie przejęła Rzesza Niemiecka. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany. Użytkownikiem pałacu stał się Ośrodek Doskonalenia Kadr Spółdzielczych. W 1955 roku obiekt przejął Zespół Szkół Rolniczych. Obecnie rezydencja prawdopodobnie znajduje się w prywatnych rękach i przechodzi kapitalny remont.
Grubno jest położone 2 km na południe od centrum Chełmna, przy drodze nr 91 do Stolna. Pałac znajduje się w parku po lewej stronie szosy.
Zdjęcia wykonano w styczniu 2009 roku.