Eklektyczny dwór w Starej Jani został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, na miejscu starszego, drewnianego założenia, z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Juliusa Curtiusa. 

Parterowy, podpiwniczony, murowany obiekt wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta z piętrową częścią środkową i użytkowym poddaszem. Całość nakryto dwuspadowym dachem. W elewacji frontowej znajduje się otwarty ganek, zwieńczony tarasem z balustradą i poprzedzony jednobiegowymi schodami. W elewacji ogrodowej umieszczono oszkloną werandę z tarasem. We wnętrzu sufit w sieni głównej wyłożono drewnem modrzewiowym, a na piętro prowadzą drewniane schody z balustradą. Obok dworu wzniesiono powozownię z wysoką wieżą, na której później zainstalowano zegar. Powstały również nowe zabudowania gospodarcze. Założenie było otoczone parkiem z altanami oraz rodzinnym cmentarzem otoczonym żeliwnym płotem. Całość parku otoczono wysokim, dwumetrowym, ceglanym murem.

W 1926 roku część majątku została rozparcelowana, a w 1927 roku dobra odziedziczył Julius Merker, który gospodarzył tu do 1945 roku. Około 1932 roku do założenia doprowadzono energię elektryczną oraz założono centralne ogrzewanie. Po II wojnie światowej grunty uległy parcelacji, a dwór z parkiem otrzymał mieszkaniec Starej Jani, który w 1949 roku przekazał go zakładowi rolnemu w Kopytkowie. Budynek został przeznaczony na mieszkania dla pracowników, a na parterze urządzono przedszkole. Niestety zaczęła się powolna dewastacja dworu i otoczenia. W 1984 roku władze zakładu przeprowadziły remont zabezpieczający. W 1995 roku dzierżawcą dworu i majątku została osoba prywatna, która w 1997 roku objęła go na własność. Obecnie odrestaurowany dwór należy do osoby prywatnej i nie jest udostępniony zwiedzającym. 

Stara Jania jest położona 7,5 km na południowy-wschód od Skórcza, przy drodze nr 231 do Kopytkowa. Dwór znajduje się w centrum wsi, na południe od szosy.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja ogrodowa