Neoklasycystyczny pałac w Starym Gostkowie został zbudowany w 1802 roku z fundacji Zygmunta Grudzińskiego, według projektu Hilarego Szpilowskiego.
Jest to jednopiętrowa, podpiwniczona budowla, z półkolistym ryzalitem od strony ogrodu. Rezydencję wzniesiono na planie czworokąta i pokryto czterospadowym, miedzianym dachem. Główne wejście znajduje się na osi frontowej fasady i jest poprzedzone czterokolumnowym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym naczółkiem, w którym umieszczono półkoliste okienko. Na fryzie, pod naczółkiem biegnie łaciński napis: Superanda omnis fortuna ferenda est, (trzeba umieć pogodzić się z losem). Portyk posiada bogatą dekorację malarską. Układ wnętrz jest dwutraktowy, analogiczny na obu kondygnacjach, z owalnymi salonami na osi. Wewnątrz znajduje się klasycystyczna polichromia z lat 1809-1812, wykonana w technice temperowej przez nieznanego malarza, pokrywająca ściany i sufity w większości pomieszczeń pałacu. Na piętrze znajdują się dwa klasycystyczne kominki. Ozdobą pałacu są zachowane drewniane posadzki. Za pałacem założono park krajobrazowy ze stawem, od zachodu przylegający do rzeki Ner. Przed budynkiem pałacu, po obu stronach dziedzińca honorowego znajdują się dwie oficyny, ozdobione portykami.
Do 1939 roku pałac był własnością Skrzyńskich. Obecnie pałac zajmuje Urząd Gminy Wartkowice.
Stary Gostków jest położony 16 km na południowy-zachód od Łęczycy, przy drodze nr 703 do Poddębic. Pałac znajduje się po prawej stronie drogi, tuż za skrzyżowaniem w kierunku na Poddębice. W Starym Gostkowie droga nr 703 krzyżuje się z drogą 469, Ozorków – Uniejów.
Zdjęcia wykonano w marcu 2010 roku.