Początki Innsbrucka sięgają roku 1187 i opisują je jako miejsce postoju w pobliżu przełęczy Brenner, najłatwiejszej wówczas drogi łączącej północ Europy z Włochami. Szybki rozwój miasta umożliwił zbudowany most nad rzeką Inn i już w 1239 roku Innsbruck otrzymał prawa miejskie od księcia Meranu. W 1429 roku miasto stało się stolicą Tyrolu i przeżyło swój okres świetności po tym, jak cesarz Maksymilian I Habsburg przeniósł do Innsbrucka swój cesarski dwór. Zostały wybudowane zamki Hofburg w mieście i Ambras poza miastem. W czasie wojen napoleońskich Tyrol stał się częścią Bawarii, która była wówczas sprzymierzeńcem Francji. Walczył jednak o swoją niepodległość odnosząc nawet spore sukcesy czego przykładem jest zwycięstwo pod Berg Isel, gdzie pospolite ruszenie mieszkańców Tyrolu zwyciężyło połączone siły Bawarii i Francji. Ostatecznie po kongresie wiedeńskim Tyrol i Innsbruck zostały częścią Austrii. W czasie II wojny światowej Innsbruck przetrwał 21 nalotów bombowych (w latach 1943–1945), które spowodowały znaczne zniszczenia w mieście.
W Innsbrucku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny.
– W samym centrum starego miasta znajduje się zamek cesarski – Hofburg zbudowany w XIV wieku. Początkowo pełnił role obronne. Najważniejszy okres w historii zamku to lata 1495–1519 r. W tym czasie zamek został przebudowany na późnogotycką rezydencję cesarza Maksymiliana I, który przeniósł tu swój cesarski dwór. W latach 1536-70 Hofburg zyskał barokowy wygląd, a później w latach 1754-56 Maria Teresa Habsburg dokonała przebudowy zamku na styl rokokowy. Na jej cześć wybudowano kolumnę, na szczycie której znajduje się jej posąg. (osobny artykuł)
– Przy zamku znajduje się kościół dworski (Hofkirche) zbudowany w XVI wieku, w którym znajduje się pusty nagrobek cesarza Maksymiliana I, autorstwa flamandzkiego rzeźbiarza Aleksandra Colina. Po bokach sarkofagu stoi orszak pogrzebowy składający się z 28 olbrzymich postaci z brązu. (osobny artykuł)
– Z drugiej strony zamku wznosi się katedra św. Jakuba, wybudowana w stylu barokowym w latach 1717 – 24. (osobny artykuł)
– W centrum Starego Miasta znajduje się kamienica „Złoty dach” (Goldenes Dahl) uważana za symbol miasta. Goldenes Dachl miasto zawdzięcza cesarzowi Maxymilianowi I. Dach wykusza zdobi 2738 złoconych miedzianych gontów. Obecnie w budynku tym znajduje się Muzeum Maxymiliana. (osobny artykuł)
– Obok niego znajduje się Helblinghaus, jeden z najładniejszych budynków Starego Miasta, w którym obecnie znajduje się w nim hotel.
– Także na Starówce nieopodal Złotego Dachu wznosi się Stadtturm, wieża miejska, wybudowana w XV w. Codziennie grana jest z niej melodia na wzór krakowskiego hejnału. Widać z niej panoramę miasta oraz otaczające go wspaniałe góry.
– Położony poza centrum miasta zamek Ambras zaliczany jest do najbardziej znaczących zabytków Innsbrucka. Swoje kulturalno- historyczne znaczenie zawdzięcza osobie arcyksięcia Ferdynanda II. Sala hiszpańska powstała w latach 1569-1572 jako sala balowa. Ma 43 metry długości i jest jedną z najważniejszych sal wolnostojących okresu renesansu. (osobny artykuł)
– W południowej części miasta, nad autostradą Innsbruck-Włochy, wiodącą przez przełęcz Brenner wznosi się skocznia narciarska Bergisel zbudowana w 1927 roku. Na Bergisel na przełomie roku organizowany jest trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Oprócz tego dwukrotnie odbywały się tu Mistrzostwa Świata i również dwukrotnie – Zimowe Igrzyska Olimpijskie. (osobny artykuł)
Innsbruck jest stolicą kraju związkowego Tyrol. Miasto położone jest na wysokości 547 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Około 30 km na południe znajduje się przełęcz Brenner (1370 m n.p.m.) przez którą wiedzie główna droga z Austrii do Włoch.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2008 roku i grudniu 2009 roku.