Krzyżacki zamek w Bratianie zbudowano najprawdopodobniej w latach 1340-60, na niewielkim wzniesieniu w widłach Drwęcy i Welu.
Według niepotwierdzonych hipotez miał kształt kwadratu z czterema narożnymi wieżami. Od południa i zachodu leżało przedzamcze otoczone murami z dwiema basztami i budynkiem bramnym. Całość była wzniesiona z cegły, a miejsce znajdowało się przy ujściu rzeki Wel do Drwęcy. Kształt założenia zrekonstruowano na podstawie lustracji z 1565 roku oraz schematycznego planu z lat 1826-28.
W 1343 roku na zamku odbyło się spotkanie książąt mazowieckich Ziemowita II i Bolesława III z wielkim mistrzem Rudolfem Konigiem. Od 1466 roku zamek był siedzibą polskiego starostwa. W końcu XVIII wieku za rządów pruskich nastąpiła rozbiórka warowni. W 1914 roku na miejscu zamku wybudowano młyn, który istnieje do dzisiaj, natomiast z zamku ocalał kilkumetrowy kawałek muru położony na terenie młyna.
Bratian położony jest przy drodze nr 52, 30 km. na północny-wschód od Brodnicy i 11 na południowy zachód od Lubawy. Aby zobaczyć resztki ruin trzeba zjechać z głównej drogi przez most na Drwęcy i w centrum wsi spytać o młyn, który jest ogrodzony.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2006 roku.