Pierwotny, zamek obronny w Chałupkach (wówczas w Boguminie) po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie z 1373 roku wystawionym przez księcia opolskiego Jana, dla rycerza Pasko, przyznającą mu w lenno zamek oraz miasto Bogumin i połowę wsi Zabełków. Być może, jak uważa cześć czeskich historyków, zamek został wzniesiony w roku 1247 przez pochodzącego z Górnych Łużyc rycerza Henryka z Baruthu. Była to wówczas prawdopodobnie drewniana warownia, otoczona fosą, która miała za zadanie chronić przeprawę przez Odrę. Jego właścicielami byli książęta raciborsko-opawscy. W 1422 roku książę raciborski Jan II Żelazny sprzedał zamek rycerzowi Bielikowi z Kornicy. W następnych latach zamek wielokrotnie zmieniał właściciela. W roku 1523 kupił go margrabia Jerzy Fryderyk Hohenzollern von Ansbach zwany Pobożnym. Zagrażające w tym czasie Europie najazdy tureckie, skłoniły właściciela do przebudowy zamku. Całkiem możliwe, że powstały wtedy umocnienia bastionowe.
Od 1623 roku zamek był własnością rodu Henckel von Donnersmarck. Założyli oni park przy warowni, a gdy majątek odziedziczył Eliasz Andrzej Donnersmarck, około roku 1682 przebudował zamek na barokowy pałac, który z niewielkimi zmianami dotrwał do naszych czasów. Powstała wówczas piętrowa budowla wzniesiona na planie prostokąta, przykryta dachem mansardowym. Od strony północno-zachodniej przylega do niej wieża nakryta kopułą. Przy pałacu zachowały się ślady dawnych fortyfikacji bastionowych, dobrze zarysowane w części południowo-zachodniej, oraz zarys fosy, szczególnie wyraźny po stronie północnej i zachodniej.
W 1742 roku, po wojnach śląskich, pałac znalazł się po stronie pruskiej, a miasto Bogumin pozostało przy Habsburgach. W 1802 roku zadłużony majątek kupił Karol Lichnowski, a w 1846 roku właścicielem został Salomon von Rothschild ze słynnej żydowskiej rodziny bankierów. W 1907 roku dokonano ostatniej przebudowy zewnętrznej zamku-pałacu. Nad wejściem umieszczono wówczas kartusz herbowy Rothschildów. Rodzina Rothschildów była właścicielem obiektu do 1936 roku, kiedy to władze hitlerowskie przekazały go baronowej von Kirchen und Pancken, wdowie po generale. W roku 1945 zabytkowa budowla stała się własnością skarbu państwa. Zaniedbany pałac dopiero w latach 70-tych wyremontowano i zaadaptowano na hotel. W 1993 roku rezydencję przekazano gminie Krzyżanowice, która od 1994 roku wydzierżawiła go osobie prywatnej. Rezydencja w dalszym ciągu jest siedzibą hotelu i restauracji. Mimo przebudów pałac zachował barokowy wygląd, a w swych murach kryje relikty wcześniejszej budowli.
Chałupki są położone 26 km na południe od Raciborza, przy drodze nr 45, nad samą granicą z Czechami. Pałac położony jest 300 metrów od mostu granicznego na Odrze.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2012 roku.