Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole został zbudowany w XIV wieku i przebudowany w latach 1685-86. Jednonawowa świątynia została wzniesiona na planie prostokąta, z wieżą od strony zachodniej, do której przylega kruchta. Szkieletowa, obłożona łupkiem wieża wzniesiona w 1747 roku, wtopiona w dach, została przykryta strzelistym, ośmiobocznym hełmem zwieńczonym kulą i chorągiewką. W wieży znajduje się dzwon z 1839 roku oraz zabytkowy, nakręcany i działający mechanizm zegarowy. Od południa do świątyni przylega zakrystia dobudowana w II połowie XIX wieku. W jej szczycie osadzono kamienny herb Gdańska z prawie niewidoczną datą 1686. Wschodnią ścianę oraz kruchtę zdobią schodkowo-blendowe szczyty. W ścianach od północy i południa wmurowane są kule armatnie.
Wewnątrz świątyni zachowało się barokowe wyposażenie, w szczególności należy zwrócić uwagę na ołtarz główny, ambonę oraz organy. Barokowy ołtarz główny z 1687 roku, w głównym polu przedstawia ukrzyżowanie oraz w podstawie złożenie do grobu. Nastawę ołtarza wieńczy szczyt z rzeźbą Chrystusa. Z tego samego okresu pochodzi również ambona, konfesjonał oraz stalle z postaciami biblijnymi i nazwiskami ich fundatorów wraz z gmerkami na obrazach. Z XVIII stulecia pochodzi drewniana chrzcielnica, a prospekt organowy z XIX wieku. Wzdłuż ściany bocznej biegnie empora łącząca się z chórem na ścianie zachodniej. W okresie reformacji kościół należał do ewangelików, a katolicy należeli do parafii w Giemlicach. W 1972 roku odnowione zostało wnętrze kościoła oraz wyremontowano dach.
Krzywe Koło jest położone 5,5 km na wschód od Pszczółek, 500 m na północ od szosy biegnącej do Steblewa. Kościół zlokalizowany jest w centrum wsi, w otoczeniu starych drzew, przy drodze prowadzącej do wsi Suchy Dąb.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.