Jak wspominają w kronikach Jan z Czarnkowa i Jan Długosz, zamek w Krzepicach został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego na wzniesieniu usypanym na bagnach w dolinie Liswarty. Pierwotna warownia składała się prawdopodobnie z dwóch wież, otoczonych wałem ziemnym. W 1370 roku król Ludwik Węgierski oddaje Krzepice w lenno księciu Władysławowi Opolczykowi. W 1391 roku zamek zostaje zdobyty przez Władysława Jagiełłę i jako siedziba starostwa niegrodowego przekazany w dzierżawę wojewodzie krakowskiemu Spytkowi z Melsztyna. W 1404 roku warownię otrzymuje w dożywocie Hińcza z Rogowa, który został zobowiązany do przeprowadzenia remontu budowli. Na początku XVI wieku zamek był mocno zdewastowany i w związku z tym starosta Mikołaj Szydłowiecki przebudował go w latach 1526-29 „od fundamentów”. Po przebudowie zamek posiadał tylko jeden, murowany dom mieszkalny, a reszta zabudowy była drewniana.
Już w 1564 roku warownia znowu potrzebuje remontu co stwierdza przeprowadzona lustracja. Dokonał go po 1588 roku nowy starosta, Mikołaj Wolski herbu Półkozic, który przebudował zamek na renesansową rezydencję obronną. Z opisu z 1636 roku wynika, że zamek wzniesiony na planie czworoboku z dziedzińcem pośrodku otoczony był z trzech stron dwupiętrowymi skrzydłami mieszkalnymi. Z czwartej strony dziedziniec zamykały krużganki, pełniące funkcję klatki schodowej, łączącej dwupiętrowe skrzydła mieszkalne oraz kaplicę i wysoki parter. Murowany obwód warowny posiadał w narożach cztery okrągłe baszty. Przed zamkiem istniało przedzamcze oddzielone od niego fosą i mostem zwodzonym. Słabo umocniony zamek w 1655 roku bez trudu zajęli Szwedzi i osadzili w nim swoją załogę. W 1656 roku po kilkudniowym oblężeniu zostaje odbity, a nowy starosta Jacek Michowski odbudowuje zamek i przystępuje do otoczenia go fortyfikacjami bastionowymi. Do 1660 roku wzniesiono trzy bastiony, a czwarty zbudował następca Michowskiego, Samuel Prażmowski wojewoda płocki. Kolejnymi właścicielami Krzepic i zamku zostają Miączyńscy w posiadaniu których pozostaje on do roku 1775. Już pod koniec ich panowania warownia mocno podupadła. Lustracja z roku 1765 stwierdza że budynki zamkowe otaczają same błota, i nie można już w nich mieszkać. W połowie XIX wieku mury zamkowe zostają częściowo rozebrane. Do naszych czasów zachowały się mało czytelne pozostałości ziemnych fortyfikacji bastionowych, położonych pośrodku doliny Liswarty, na prawym jej brzegu.
Krzepice są położone około 30 km na północny-zachód od Częstochowy, przy drodze nr 43 do Praszki. Relikty zamku znajdują się po lewej stronie drogi, nad Liswartą.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2012 roku.