Początki Stein am Rhein sięgają III wieku n.e., kiedy to rzymianie założyli tu jeden ze swoich fortów granicznych zwany Tasgetium. Prawdziwy rozwój miasta rozpoczął się jednak dopiero na przełomie X i XI wieku, gdy król Henryk II Święty (późniejszy cesarz) na początku XI wieku przeniósł do Stein am Rhein opactwo benedyktyńskie św. Jerzego (wcześniej w Hohentwiel). Henryk II nadał zakonnikom przywilej organizowania targów oraz bicia własnej monety. Przywileje te w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju miasta oraz miejscowego portu. Później, aż do czasów napoleońskich i powstania Republiki Helweckiej miasto było pod kontrolą Zurychu, a od 1803 roku zostało jednym z miast kantonu Schaffhausen. W czasie II wojny światowej Stein am Rhein podobnie jak pobliska Szafuza zostało omyłkowo zbombardowane przez jeden z alianckich nalotów dywanowych. Po wojnie miasto odbudowano.
Dziś Stein am Rhein, uważane za jedno z najpiękniejszych miast Szwajcarii, z zachowanym niemal w całości średniowiecznym centrum miasta, z setkami zabytkowych domów z freskami zdobiącymi ich fasady, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Szwajcarii, przyciągającym corocznie setki tysięcy turystów. Do czasów obecnych zachowały się tu zabytkowe mury i bramy miejskie, a także wiele bogato zdobionych kamieniczek oraz domów kupieckich.
Za największą atrakcję miasta uchodzi Plac Ratuszowy, z późnogotyckim Ratuszem (Rathaussammlung) z początku XVI wieku i dziesiątkami domów z fasadami zdobionymi freskami z XV i XVI wieku i wykuszami (m.in. „Zur Vorder Krone”, „Zum weissen Adler”, „Zum Roten Ochsen”, „Zum Steinernen Trauben” czy „Zum schwarzen Horn”). W ratuszu obecnie funkcjonuje niewielkie muzeum z kolekcją broni i flag.
Tuż za nim znajdują się budynki należące do dawnego klasztoru benedyktyńskiego św. Jerzego (Kloster St. Georgen). Ostatni zakonnik opuścił mury opactwa w 1525 roku. Przez przeszło trzy następne stulecia świątynia pozostawała niezamieszkana, aż w końcu w 1875 roku została zakupiona przez protestanckiego ksiądza Ferdinanda Vettera i przekształcona w muzeum (Klostermuseum St. Georgen), które funkcjonuje tu po dziś dzień.
Pozostałe ważne zabytki Stein am Rhein to m.in. katolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (Herz-Jesu-Kirche), dwie zachowane bramy miejskie, Untertor i Obertor oraz położony na lewym brzegu Renu zabytkowy (najstarszy w kantonie Schaffhausen) kościół St. Johann auf Burg.
Nad miastem góruje usytuowany na malowniczym wzgórzu Klingenberg (190 metrów n.p.m.) gruntownie odrestaurowany zamek Hohenklingen. Jego budowa rozpoczęta została w XI wieku, a swój obecny późnoromański twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIII stuleciu. Przez lata twierdza chroniła miasto przez wrogimi najazdami, obecnie zaś, mieści się tu restauracja oraz taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz Jeziora Bodeńskiego. Do zamku można dojść z centrum miasta w ciągu pół godziny (lub dojechać samochodem – 5 minut).
Stein am Rhein jest położone w północnej Szwajcarii, nad Renem, w pobliżu zachodniego krańca Jeziora Bodeńskiego, około 20 km na wschód od Szafuzy (Schaffhausen).
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.