Skansen petroglifów w Vitlycke jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Szwecji z rytami naskalnymi z epoki kamiennej. Tutaj znajduje się około 500 pojedynczych i zbiorowych rzeźb naskalnych od 1700 roku p.n.e. do 300 p.n.e.. Oprócz dużego petroglifu istnieją cztery mniejsze petroglify, które są połączone ścieżką o długości około 500 metrów. Na szczycie góry powyżej Vitlyckehällen znajdują się dwa kopce grobowe ze starszej epoki brązu, ze wspaniałym widokiem na Tanumslätten. Scena zatytułowana Panna młoda i pan młody składa się z mężczyzny i kobiety stojących blisko siebie oraz innego mężczyzny stojącego z podniesioną siekierą po lewej stronie tej dwójki. Być może jest to obraz rytualnego prehistorycznego wesela, które odbywało się każdej wiosny, aby przyciągnąć dobre zbiory i dobrze prosperujący inwentarz. Mężczyzna z toporem po lewej stronie mógłby wtedy być przywódcą rytualnym, który prowadzi ceremonię i błogosławi parę toporem. Kobiety nie są szczególnie częste na petroglifach, ale w Vitlycke jesteśmy obdarowani dwoma; poza połową Młodej Pary na środku płyty znajduje się wizerunek kobiety w kucki. Na lewo od kobiety leży mężczyzna, który być może nie żyje. Noga mężczyzny wchodzi w rzeźbę łodzi. Być może jest to opis podróży do krainy zmarłych, którą tu widzimy. Idea podróżowania przez wodę występuje w wielu prehistorycznych religiach, mitologia grecka jest dobrym przykładem, gdzie umarli przeprawiają się promem przez rzekę Styks, aby dostać się do podziemi. Prawa część płyty jest podzielona rzędem 70 dołów misowych. Po każdej stronie rzędu dołów misowych stoi trzech wojowników, jeden po lewej i dwóch po prawej stronie. Uzbrojeni są w miecze, topory i tarcze. Być może linia jest granicą, a to, co widzimy, jest walką o tę granicę. W przeciwnym razie można zobaczyć rozrzucone po powierzchni płyty doły miskowe, niektóre pozornie przypadkowo rozrzucone, inne ujęte w figurach: na przykład jako ładunek na statkach, między nogami ludzi lub pod ogonami byków.
Ryty naskalne można zwiedzać samodzielnie przez całą dobę lub razem z przewodnikami muzealnymi, którzy przez całe lato codziennie oprowadzają po muzeum. Więcej o petroglifach i czasie ich powstania można dowiedzieć się na wystawie muzealnej.
Obok skansenu petroglifów znajdują się zabudowania z epoki brązu. Na terenie gospodarstwa znajdują się rekonstrukcje dwóch długich domów ze starszej i młodszej epoki brązu. Jest też pracownia, gdzie w sezonie letnim pokazywane są takie rzemiosła jak barwienie roślin czy odlewanie z brązu. Owce wędrują swobodnie po domach, a za podwórkiem znajduje się zagroda dla trzody chlewnej. Rolnictwo obejmuje uprawy, w których uprawiamy rośliny, które są jak najbardziej zbliżone do upraw z epoki brązu; pszenica płaskurka, pszenica samopsza, proso, groch, bób i inne. Muzeum i skansen Vitlycke jest otwarte od Wielkanocy do początku listopada – wstęp wolny.
Vitlycke jest położone około 140 km na północ od Goteborga, około 2 km na zachód od drogi nr E-6 do granicy z Norwegią.
Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w 1998 roku.