Początki Orebro sięgają XIII wieku, kiedy przy przeprawie przez rzekę Svartan zbudowano warownię. Oznaczająca „żwirowy most” nazwa miasta jest odniesieniem do brodu, który znajdował się na ważnej strategicznie Drodze Królewskiej.

Najstarsza część miasta „Wadköping” położona jest nad brzegiem rzeki Svartan, zabudowana drewnianymi domami z XVIII i XIX wieku. Część z nich udostępniona jest do zwiedzania w formie żywego skansenu, w innych znajdują się niewielkie galerie. Tutaj ma także siedzibę wiele sklepików z pamiątkami oraz niewielkich restauracji.

W centrum Starego Miasta wznosi się gotycki  kościół św. Mikołaja, (szwe.S:t Nicolai kyrka). Kamienną świątynię wybudowano  między XIII a XIV wiekiem, a następnie wielokrotnie przebudowywano. Znaczna część wystroju wnętrza pochodzi z okresu średniowiecza i baroku, szczególną uwagę warto zwrócić na XVII-wieczny ołtarz autorstwa Markusa Hebbela, oraz piękne witraże, które zaprojektował Carl Almquist. W kosciele tym w 1810 roku dokonano wyboru następcy szwedzkiego tronu, napoleońskiego marszałka Bernadotte, którego pomnik ozdabia brzeg rzeki naprzeciw teatru Gamla.

Największą atrakcją miasta jest usytuowany w samym centrum na malowniczej rzecznej wyspie okazały średniowieczny zamek. Pierwotna warownia w Örebro wzniesiona została już w XIII wieku. Jej fundatorem był ówczesny szwedzki możnowładca i wybitny mąż stanu Birger Magnusson znany także jako Birger Jarl (1210-66). Głównym zadaniem twierdzy miała być kontrola miejscowej przeprawy mostowej na rzece Svartan. W XIV wieku zamek został rozbudowany na polecenie króla Szwecji – Magnusa Erikssona (1316-74). W XVI wieku w obliczu zagrożenia ze strony Danii ówczesny król Karol IX Waza (1550-1611) polecił przebudować warownię w potężną renesansową twierdzę. Główną inspirację stanowiły ówczesne okazałe zamki nad Loarą jakie Karol często widywał w czasie swoich częstych podróży po Francji. Po utraceniu strategicznego znaczenia zamek wykorzystywany był przez jakiś czas jako magazyn, a później utworzono tu miejscowe więzienie. Na początku XX wieku zaniedbana i zrujnowana wówczas budowla została poddana gruntownej renowacji. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. W sezonie letnim w jego murach bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy oraz wydarzenia kulturalne.

Örebro to miasto w środkowej Szwecji, położone w pobliżu ujścia rzeki Svartan do jeziora Hjälmaren, około 200 km na zachód od Sztokholmu.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w 1998 roku.

  • Ratusz

  • Zamek

  • Opera

  • Zamek

  • Mostek nad fosą

  • Renesansowy portal

  • Kościół św. Mikołaja

  • Marszałek Bernardotte

  • Kościół św. Mikołaja