Pierwsze udokumentowane wzmianki o mieście pochodzą z roku 881, kiedy w dokumencie wymienia się go jako warownię władców Styrii. Nazwa miasta wywodzi się od słowa gradec – słoweńskiego wyrazu oznaczającego mały zamek. Jest to związane z tym, że miasto Graz powstało na terenie wcześniejszej słowiańskiej osady o takiej właśnie nazwie.

Kiedy w 1192 roku zmarł bezpotomnie książę Otokar IV, Styria przeszła pod władanie jego prawowitego spadkobiercy Leopolda V, księcia z rodu Babenbergów. Po nim kontrolę nad tymi terenami objął król Otokar Czeski, a od roku 1276 Habsburgowie. W 1281 roku Graz otrzymał prawa miejskie, nadane przez Rudolfa I Habsburga. Od pierwszej połowy XV wieku aż do XVII wieku Graz był siedzibą styryjskiej gałęzi dynastii Habsburgów. Pod ich patronatem w XV i XVI wieku miasto dobrze się rozwijało, wtedy to na górze Schlossberg wzniesiono twierdzę dla obrony przed Turkami. Rok 1480, znany jako „Rok Skarania Boskiego”był szczególnie fatalny dla miasta. Najpierw oblegali je Turcy, potem wybuchła epidemia dżumy i na koniec nastąpiła plaga szarańczy. Dokładnie 200 lat później jedna czwarta mieszkańców Grazu zmarła w wyniku kolejnej epidemii dżumy. W roku 1586 w Grazu powstał pierwszy uniwersytet. W 1809 roku twierdzę bez powodzenia oblegały wojska napoleońskie. Pod koniec II wojny światowej do miasta wkroczyli sowieci a po nich Anglicy, którzy okupowali Graz do 1955 roku.

Graz jest, po Wiedniu, drugim co do wielkości i znaczenia miastem Austrii. Miasto jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. W Grazu znajdują się cztery uniwersytety i dwie inne szkoły wyższe, do których uczęszcza razem ponad 45 tys. studentów. W roku 2003 Graz był kulturalną stolicą Europy. Znajduje się tu także polski konsulat honorowy. W roku 1999 Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze zabytki miasta to:

– Późnogotycka katedra pw. św. Idziego,wybudowana w w latach 1438–62, według projektu Hansa Niesenbergera. Godność katedry posiada od 1786 roku. We wnętrzu z wieloma bocznymi ołtarzami i sklepieniem sieciowym, przeplatają się elementy gotyckie z barokowymi. – Barokowe mauzoleum cesarza Ferdynanda II Habsburga, według projektu włoskiego architekta Pietro de Pomisa. Wystrój wnętrza z bogatymi sztukateriami i freskami jest dziełem Johanna Bernharda Fischera von Erlach. Ferdynand II oraz jego żona i syn są pockowani w skromnej krypcie. Dumą mauzoleum jest sarkofag z czerwonego marmuru jego rodziców, Karola II i Marii.

– Ruiny gotyckiego zamku Schlossberg z dwiema zachowanymi wieżami, spośród których charakterystyczna wieża zegarowa jest symbolem miasta.

– Gotycki kościół Najświętszej Krwi (Hl. Blut).

–  Barokowy kościół pw.  Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Mariahilfkirche).

–  Renesansowy budynek starostwa Landhaus.

– Ratusz z XIX wieku.

–  Arsenał z XVII wieku.

– Kościół pielgrzymkowy Mariatrost.

– Muzea m.in. UniversalmuseumJoanneum koroną książąt Styrii oraz malarstwem europejskim.

Miasto leży nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich, około 150 km na południowy-zachód od Wiednia.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 1997 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Katedra

  • Mauzoleum Ferdynanda II

  • Grobowiec cesarza

  • Sarkofag ojca i matki cesarza

  • Mauzoleum Ferdynanda II

  • Zamek

  • Schody na górę zamkową

  • Wieża zegarowa

  • Kościół Mariahilf

  • Ratusz

  • Rynek

  • Opera