Pierwsze wzmianki o zamku w Bobrku nad Przemszą, nieopodal jej ujścia do Wisły, pochodzą z 1408 roku. Obronne założenie wzniósł Jan Ligęza herbu Półkozic, wojewoda i starosta łęczycki oraz wielkorządca krakowski. W 1655 roku zamek w Bobrku przejął generał Wirtz, który w 1656 roku opuszczając Bobrek spalił rezydencję. Następnym posiadaczem klucza bobreckiego była rodzina Wielopolskich, a od 1779 roku Potuliccy. To oni wznieśli w pierwszej połowie XIX nowy neoklasycystyczny pałac wraz z oficyną na ruinach zamku, wykorzystując jego piwnice, oraz fragmentami murów.  Dookoła pałacu rozpościera się park krajobrazowy. W 1877 roku majątek przeszedł w ręce rodziny Ogińskich herbu Oginiec, gdy Maria Gabriela Potulicka wyszła za mąż za księcia Michała Ogińskiego. Ogińscy przebudowali pałac w stylu eklektycznym, z wyraźnymi cechami neobarokowymi.

         Powstała wtedy piętrowa, murowana rezydencja założona na planie prostokąta, z trzema ryzalitami frontowymi i ogrodowymi, nakryta dachem mansardowym. Ryzality są zwieńczone facjatami z pseudobarokowymi szczytami. Wewnątrz w części środkowej, od frontu znajduje się sień z klatką schodową, a od ogrodu salon przechodzący przez dwie kondygnacje, wysunięty wydatnie z elewacji i zamknięty półkolisto. Między ścianą środkową a częściami bocznymi znajdują się pokoje o układzie jedno- i dwutraktowym, wzdłuż których od frontu na parterze umiejscowiono galerie arkadowo–kolumnowe, stanowiące główny i najbardziej oryginalny akcent architektoniczny pałacu. Przed pałacem, po jego lewej stronie znajduje się parterowa oficyna, o nieznanej dacie budowy. Następnie dobra bobreckie przechodzą w ręce książąt Sapiehów.

         Po II wojnie światowej dekret o reformie rolnej Sapiehowie zostali pozbawieni majątku, który uległ parcelacji. W 1945 roku w pałacu i oficynie umieszczono Szkołę Specjalną, a budynki gospodarcze znalazły się pod zarządem Administracji Lasów Państwowych. Później w pałacu mieściła się szkoła podstawowa, a od 1968 roku przedszkole. W 1979 roku zachodnia część pałacu spłonęła i od tej pory pałac popadał w ruinę. Po gruntownym remoncie oficyny pałacowej w 1983 roku zajęła ją Spółdzielnia Pracy, a pałac wraz z parkiem przyznano na własność gminie Chełmek. W 2002 roku założenie pałacowo-parkowe kupił iracki Kurd z polskim paszportem, Raoof Ziyad, który jest jego obecnym właścicielem. Obecnie pałac jest w remoncie, po którym będzie pełnił funkcje centrum hotelowo–gastronomiczno-rekreacyjne.

         Bobrek jest położony 4 km na północ od centrum Oświęcimia, 1,5 km na wschód od drogi nr 933 do Libiąża. Jadąc w kierunku Libiąża należy z głównej drogi skręcić w prawo przed kościołem i cmentarzem. Pałac znajduje się około 1 km od kościoła po prawej stronie drogi.           

         Zdjęcia wykonano w lipcu 2010 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Lewe skrzydło

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Wnętrze budowli

  • Wnętrze budowli

  • Wnętrze budowli

  • Zniszczone okno

  • Oficyna

  • Oficyna