Bohoniki otrzymał od króla Jana III Sobieskiego tatarski rotmistrz Olejowski jako rekompensatę za niewypłacony żołd. W 1679 roku osiedliło się tu 30 rodzin lipkowskich, podkomendnych rotmistrzów: Kieńskiego, Olejowskiego i Sieleckiego. W Bohonikach postanowili wybudować meczet, którego istnienie odnotowano już w 1717 roku.

Obecnie istniejąca świątynia niestety nie jest tą samą, która pamięta jeszcze czasy króla Jana. Według lokalnej tradycji meczet znajdował się w okolicy starego mizaru we wschodniej części wsi i uległ pożarowi. Meczet zbudowany został prawdopodobnie w 1873 roku. Dokumentacja historyczna nie zachowała się, ale taką datę odkryto w 2005 podczas kapitalnego remontu ścian budynków na futrynie drzwi wejściowych.

Drewniana budowla została zbudowana na planie prostokąta o wymiarach 11,49 m × 8,03 m i nakryta czterospadowym dachem namiotowym krytym gontem. Meczet nie posiada minaretu, a jedynie cebulowato zakończoną kopułę ze złoconym półksiężycem. Wnętrze podzielone jest na trzy części: męską i żeńską oraz wspólny przedsionek, w którym zostawia się obuwie. Większa część – męska – od mniejszej – damskiej – oddzielona jest drewnianą ścianką z poziomą szczeliną, zasłoniętą przejrzystą firanką pozwalającą kobietom obserwować przebieg modlitwy. W części męskiej znajduje się powiększająca powierzchnię dla wiernych galeria wsparta na dwóch słupach. Oba pomieszczenia mają osobne wejścia ze wspólnego przedsionka z półkami na obuwie. Najważniejszą częścią sali męskiej jest mihrab – wnęka wskazująca kierunek Mekki oraz minbar – kazalnica, używana w czasie południowej piątkowej modlitwy. Zgodnie z wymogami religii muzułmańskiej w meczecie nie ma żadnych wizerunków, a na zdobionych motywami pnącej się winorośli ścianach zawieszono jedynie muhiry (cytaty wersetów z Koranu po arabsku). Podłogę meczetu wyłożono dywanami.

We wschodniej części wsi znajduje się mizar – cmentarz muzułmański. Podczas II wojny światowej meczet został zdewastowany przez hitlerowców, którzy urządzili w nim szpital polowy. Po 1945 roku meczet kilkakrotnie przechodził drobne remonty. W 2003 roku przeprowadzony został remont dachu; zmieniono wtedy dach blaszany na gontowy. W 2005 roku przeprowadzono remont generalny. Meczet znajduje się w centrum wsi.

Bohoniki są położone 6 km na południowy-wschód od Sokółki.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2020 roku.

  • Część damska

  • Część męska

  • Minbar - kazalnica

  • Mihrab - wnęka

  • Allach jest jeden a Mahomet jest jego prprokiem

  • Część męska - balkon

  • Ośrodek kultury tatarskiej