Neogotycki pałac w Celejowie ostateczną formę uzyskał w wyniku odbudowy po pożarze w 1847 roku. Odbudowę zainicjował w 1890 roku Józef Klemensowski.

Pierwotnie Celejów w drugiej połowie XVI wieku stał się siedzibą rodu Choteckich, którzy wznieśli tu murowany piętrowy dwór – zamek, który przed rokiem 1570 Emarcjanna z Choteckich wniosła jako wiano do rodziny Andrzeja Dunin-Borkowskiego. W 1676 roku władał tu Franciszek Andrzejewski herbu Nałęcz. Dwór w czasie użytkowania przez kolejnych właścicieli przechodził różne przebudowy: w 1740 roku Tarłowie przebudowali siedzibę wg projektu architekta Franciszka Mayera, a w 1800 roku ponownej rozbudowy podjęli się Lubomirscy. W latach 1823-31 rezydencja należała do Czartoryskich, którzy dobudowali do pałacu neogotycką wieżę, nawiązując do ówczesnej mody na średniowiecze. Cztery wąskie tarasy opadające ku rzece Bystrej to nawiązanie do średniowiecznej winnicy. Dopełnieniem tej kompozycji był kopiec widokowy oraz półkolisty taras pod wieżą, który wyprowadzał na rozległą łąkę otoczoną ze wszystkich stron starodrzewem, skąd można było dojść nad rzeczkę z utworzonymi na niej małymi kaskadami, nad Bystrą przerzucono parkowy mostek. W 1847 roku majątek przeszedł na własność Marcina Klemensowskiego, a następnie Józefa Klemensowskiego, który odbudował pałac w 1890 roku, po pożarze, zachowując ideę gotyckiego krajobrazu.

Piętrowa budowla składa się z korpusu głównego z ryzalitem frontowym poprzedzonym gankiem, dwóch skrzydeł i wieży zwieńczonej neogotyckim krenelażem, dostawionej do elewacji ogrodowej. Pałac jest otynkowany, w części parterowej boniowany i nakryty płaskimi, czterospadowymi dachami. Całość otoczona jest zadbanym parkiem. 

Po drugiej wojnie światowej pałac i otaczający go park uległ dewastacji, co było skutkiem działalności powojennych mieszkańców pałacu – dawnych robotników folwarcznych: meble i inne sprzęty zostały rozkradzione, zaś na parterze hodowano bydło. Później mieściła się tu Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących, która do roku 1972 kształciła pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Obecnie znajduje się tu Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych.

Celejów jest położony 10 km na północny-zachód od Nałęczowa, przy drodze nr 830 do Bochotnicy.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.

  • Widok od wjazdu

  • Fasada