Gotycki zamek w Czchowie został zbudowany najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku z rozkazu króla Wacława II. Dopiero za Władysława Łokietka rozpoczęto budowę pełnego założenia zamkowego, który przez wieki był siedzibą administratora dóbr królewskich – starostwa czchowskiego. Zamek prawdopodobnie ochraniał komorę celną nad Dunajcem.

         Wzniesiono go z piaskowca na wzgórzu zwanym Baszta. Składał się z muru obwodowego biegnącego po krawędzi wzgórza i tworzącego zarys wydłużonego, nieregularnego wieloboku. W południowej części dziedzińca postawiono wolno stojącą, cylindryczną  wieżę o wysokości ok. 20 m i średnicy ok. 12,5 m. Od strony południowo-wschodniej wzdłuż muru stał budynek mieszkalny o wymiarach 9,6 x 21 m. Brama wjazdowa wysunięta z lica murów znajdowała się od strony północno-zachodniej.

         Od XV do połowy XVI wieku starostwo czchowskie było tenutą w rękach rodu Melsztyńskich z pobliskiego Melsztyna. W roku 1549 starostwo przechodzi w ręce Seweryna a następnie Stanisława Bonera. Kolejnym starostą w 1561 r. zostaje Wawrzyniec Spytko Jordan kasztelan krakowski. Okres średniowiecza był czasem świetności zamku. Druga połowa XVI wieku to prawdopodobnie początek upadku zamku który nie jest wymieniany w lustracjach dóbr królewskich od XVI do XVIII wieku. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku starostwo czchowskie jako królewszczyzna zostało zajęte przez władze austriackie i następnie sprzedane w roku 1782 dotychczasowej starościnie Zofii z Chrząstkowskich Grabowskiej. W XVIII wieku warownia była już w ruinie. Pierwsze prace konserwatorskie podjęto w 1928 roku i polegały na zabezpieczeniu zachowanej zamkowej wieży. Kolejne prace konserwatorskie połączone z archeologicznymi podjęto w latach dziewięćdziesiątych. Dzięki nim udało się odsłonić prawie kompletny zarys fundamentów dzięki czemu można było pokusić się o próbę rekonstrukcji wyglądu całej budowli. Do dnia dzisiejszego zachowała się cylindryczna wieża z której można podziwiać panoramę doliny Dunajca.

         Czchów leży 29 km na północ od Nowego Sącza. Wieża stoi na wzgórzu po lewej stronie drogi nr 75 do Brzeska.

         Zdjęcia wykonano w maju 2005 roku.

  • Widok ogólny

  • Baszta z wejściem

  • Widok ogólny