Nie jest pewne kiedy i przez kogo został zbudowany renesansowy dwór w Czciradzu. Niektórzy badacze uważają że rycerska siedziba mogła powstać już pod koniec XVI wieku z fundacji rodziny von Rechenberg, a inni twierdzą, iż dwór został zbudowany dopiero około 1625 roku przez Johan­na Georga von Stensch. Hans von Rechenberg otrzymał w lenno Kożuchów i okoliczne wsie, m.in. Czciradz w 1516 roku. W 1609 roku Czciradz został sprzedany Joachimowi von Stensch. W 1709 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Kalckreuth. Około lat 1780-92 Czciradz stał się własnością rodziny von Lehwald. 

Około 1800 roku budowla została przebudowana w stylu klasy­cystycznym. Modernizacja objęła fasadę i elewację zachodnią oraz częściowo wschodnią i zachodnią część wnętrza. Dwór został zbudowany na rzucie prostokąta i nakryto go czterospadowym dachem z powiekami od strony południowej i wystawkami od strony zachodniej i wschodniej. Murowana z ce­gły i częściowo z kamienia rezydencja jest otynkowana. Korpus dworu posiada ryzalit w elewacji tyl­nej i werandę w elewacji wschodniej, dobudowaną w pierwszej połowie XX wieku. Dwukondygnacyjny obiekt, z użytkowym poddaszem jest w ca­łości podpiwniczony. Fasada jest dziewięcioosiowa, symetryczna. Wejście główne umiesz­czone w osi budynku ujmują dwa pilastry, na których spoczywa profilowany gzyms, wygina­jący się półkoliście ku górze, pod którym mieszczą się dwa, obecnie puste, owalne pola. Układ wnętrz jest dwutraktowy. W narożniku północno-zachod­nim sieni znajduje się klatka schodowa z dwubiegowymi, łamanymi schodami prowadzącymi na piętro. Po le­wej stronie sieni mieści się sala z zachowanym klasycystycznym wystrojem kominka i prze­sklepionych półokrągło wnęk w dwóch narożach sali. Układ pomieszczeń piętra pierwot­nie pokrywał się z podziałem parteru. Budynek otacza fosa, od północy prze­chodząca w staw. Nad fosą przerzucony jest ceglany most na półkolistej arkadzie. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym z przełomu XVIII-XIX wieku.

W 1905 roku właścicielem Czciradza był Max Krause. Około 1910 roku mają­tek kupił rotmistrz Johannes Ritsch, który pozostawał jego właścicielem do roku 1945. Po II wojnie światowej majątek przejął PGR i wtedy przystosowano budynek do celów administracyjnych i mieszkalnych. Obecnie zaniedbany dwór i budynki gospodarcze są wła­snością prywatną i jest trudnodostępny. 

Czciradz jest położony 3 km na wschód od Kożuchowa, przy drodze nr 283 do Lasocina. Założenie znajduje się w południowo-wschodniej części wsi.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2022 roku.

  • Widok od wsi