Teplickie Skalne Miasto jest zbudowane z unikalnych bloków piaskowca powstałych, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które zostały ukształtowane przez wodę, wiatr i mróz. Cały masyw został podzielony licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg drobnych fragmentów i pojedynczych skał. Całość porośnięta jest gęstym lasem, który spalił się w wyniku wielkiego pożaru w 1824 roku. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowę pierwszej sieci szlaków.
Skalne Miasto w Teplicach jest nieco mniej znane od Skał Adrszpaskich, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. W odróżnieniu od Skał Adrszpaskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Skały Teplickie są ukształtowane głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z gruntu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości. W labiryncie skał wytyczono trasę turystyczną, która wije się po okręgu docierając do wszystkich ciekawych form skalnych. Trasa turystyczna nie wymaga żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, zbudowana jest z wygodnych schodków, poręczy i drabin. Wychodzenie poza szlak i wspinanie się na skały jest dozwolone wyłącznie dla osób posiadających specjalne zezwolenie, ponieważ teren ten jest rezerwatem przyrody. Wiele skał posiada nazwę własną, nadaną na zasadzie podobieństwa np. Skalna Korona, Wykałaczka Karkonosza, Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych i są one dobrze oznakowane.
Na terenie Teplickich skał znajdują się ruiny zamku Strzemię, do którego można się dostać pokonując kilkaset stalowych stopni. Wspinaczka warta jest wysiłku bo ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama. Przejście całej trasy turystycznej zajmuje około 3-4 godzin.
Teplickie Skalne Miasto jest położone w północno-wschodnich Czechach, 2 km od miasta Teplice nad Metuji. Z Polski najbliżej do Teplic jest z przejścia granicznego w Golińsku (ok.15 km), lub z Kudowy-Słone (ok. 30 km).
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2007 roku.