Miasto Turnov założyli w połowie XIII wieku Jaroslav i Havel z rodu Markvarticów. Jego historia jest związana z wybitnymi rodami szlacheckimi, które w okolicy wybudowały swoje siedziby – gród Valdštejn czy zamek Hrubý Rohozec. Stopniowo miasto rozwijało się w znaczące centrum handlowe i rzemieślnicze. Szlifowanie kamieni szlachetnych i unikalna produkcja biżuterii z czeskich granatów wsławiły Turnov na całym świecie. W 1884 roku tu założono specjalistyczną szkołę biżuteryjną, jedyną swego rodzaju w Europie. Wyjątkową okazję poznania Turnova i całego regionu dają ekspozycje Muzeum Powiatowego Czeskiego Raju. Najważniejsze zabytki miasta to:
– Neogotycka, trzynawowa bazylika poświęcona Narodzeniu Panny Marii, wzniesiona w latach 1825 – 53. Ciekawostką jest niedobudowana wieża kościoła, która stała się charakterystyczną dominantą miasta.Świątynia stoi w miejscu, gdzie ród Vartemberków, prawdopodobnie Havel z Lemberka i jego małżonka Zdzisława, założyli w drugiej połowie XIII wieku klasztor dominikanów z dużą świątynią poświęconą Pannie Marii. Husyci w 1424 roku zniszczyli klasztor, w którym zginęli też mnisi. Świątynia na początku XIX wieku została rozebrana z powodu złego stanu po kilku pożarach.
– Zamek Hruby Rozhozec – wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku, w przeszłości był kilkakrotnie przebudowywany. Służył jako siedziba rodowa Vartenberków, Krajířów i Desfoursów. W XVII wieku dawna warownia przekształcona została w renesansową rezydencję mieszkalną. Kolejna większa przebudowa miała miejsce w 1822 roku. Wtedy to zasypano otaczającą zamek fosę, zlikwidowano most zwodzony, a także otoczono budowlę malowniczym angielskim parkiem krajobrazowym ze sztuczną grotą nad skalnym urwiskiem. Praktycznie do początku XVII wieku zamek pozostał w rękach spokrewnionych czeskich rodzin, kiedy to za udział w powstaniu przeciw Habsburgom (Bitwa na Białej Górze) został skonfiskowany ówczesnemu właścicielowi Janowi Jerzemu Vartenbergowi. Wkrótce potem posiadłość przekazana została członkom francuskiego rodu Desfoursów w którego rękach pozostawała aż do końca II wojny światowej. Wtedy to za sprawą Dekretu Benesza stała się własnością państwową. Po wojnie w murach zamku utworzono muzeum i udostępniono je dla zwiedzających. Obecnie Hrubý Rohozec jest dostępny dla zwiedzających. Czteroskrzydłowy zamek oferuje zwiedzającym ponad dwadzieścia umeblowanych pomieszczeń, obrazy i inne wyposażenie w różnych stylach artystycznych. Do najpiękniejszych pomieszczeń zamku należy biblioteka z galerią portretów właścicieli oraz nowogotycki pokój jadalny w postaci sali rycerskiej. Ciekawostką są obrazy alegorie z życia mężczyzny oraz alegorie z życia kobiety. Do zamku przylega park angielski. Oprócz pierwotnych wnętrz zamku zwiedzający mogą zobaczyć także ekspozycję poświęconą rozwojowi wnętrz mieszkalnych oraz mody w ostatnich czterech wiekach.
– Ponadto warto zobaczyć ratusz z XVI wieku, studnię ze słupem morowym, budowle sakralne: barokowy kościół św. Mikołaja, były klasztor i kościół św. Franciszka z Asyżu i muzeum Czeskiego Raju.
Turnov leży na północnym skraju Czeskiego Raju, około 26 km na południe od Liberca.
Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.