Pierwsza wzmianka o czeskiej osadzie pod nazwą Vrchlabi pojawiła się w roku 1359 w okresie kolonizacji związanej z górnictwem rud żelaza. Wtedy osada należała do władyków, którzy mieli swoją siedzibę w drewnianym grodzie otoczonym wałem i nawodnioną fosą. W 1533 roku staraniem Krzysztofa z Gendorfu uzyskała prawa miejskie, a w latach 1545-46 zbudowano w niej pałac (późniejszy urząd miasta). W 1624 roku cały ten rejon został kupiony przez Albrechta z Valdstejna. Podczas jego krótkiego zwierzchnictwa Vrchlabi przeżywa swoje najlepsze lata rozwoju. Po jego śmierci cały majątek uległ konfiskacie. W 1635 roku rejon ten został podarowany przez cesarza Ferdynanda II hrabiemu Rudolfovi Morzinovi jako wynagrodzenie za służbę armii w wojnie przeciw Turcji i Szwecji. W 1682 roku całe włości przechodzą w ręce rodu Czermin-Morzin. Na warunki życia w Vrchlabi miała ogromny wpływ wojna o Śląsk w latach 1740-45 oraz wojna 7-letnia w latach 1756-63. W drugiej połowie XIX wieku Vrchlabi należało do jednego z najbardziej rozwiniętych miast w monarchii austro-węgierskiej. Podczas I wojny światowej szczególną rolę odgrywały fabryki tekstylne, barwiarnie, drukarnie oraz największa firma Hartmann i Klei. Ing produkująca bandaże. Miejscowość ze względu na swoje położenie jest idealną bazą wypadową do wycieczek w kierunku środkowych Karkonoszy. Najważniejsze zabytki miasta to:

– Renesansowy zamek zbudowany w 1547 roku z fundacji Krzysztofa z Gendorfu. Autor projektu zamku jest nieznany, a budowę prawdopodobnie dokończył Włoch Carlo Valmadi. Jest to piętrowa, czteroskrzydłowa budowla, wzniesiona na planie prostokąta. W narożnikach usytuowano cztery cylindryczne baszty. Dziedziniec zamku został został zadaszony. Pierwotnie zamek był otoczony fosą o szerokości 12 m. Do zamku wtedy można było dostać się za pomocą trzech mostów. W wielkiej sieni zamkowej na ścianach zobaczymy cztery malowidła przedstawiające cztery ostatnie niedźwiedzie upolowane po czeskiej stronie. Ostatni z nich został zabity 16 września 1726 roku. Jedyną pozostałością z tamtych czasów jest renesansowy piec kaflowy pochodzący z sali rycerskiej a dziś stojący w sali narad i posiedzeń. Piec jest zdobiony metodą majoliki jako pierwszy w ziemiach czeskich. Kafle mają biblijną tematykę i wyryty rok budowy tego pieca – 1545.

– Ratusz z XVIII wieku zbudowany pierwotnie w stylu barokowym potem przebudowany na styl neorenesansowy. Ratusz znajduje się na Placu T. G. Masaryka.

– Stary Ratusz z 1591 roku zbudowany w stylu renesaansowym. Ratusz znajduje się na Placu Pokoju (Namesti Miru).

– Barokowy klasztor pw. Augustynów i kościół św.Augusta założony w 1705 roku przez Maksymiliana z Morzina. Ciekawostką jest znajdujący się na zegarze na wieży łaciński napis (brak zdjęcia).

– Domy podcieniowe tkaczy, które znajdują się na Placu Pokoju. – Oprócz tego warto zobaczyć kościół dziekański św.Wawrzyńca, Maryjny słup, rzeźbę św. Anny, i barokowy most z figurą Jana Nepomucena z XVII wieku (brak zdjęć).

Miasteczko Vrchlabi leży na wysokości 450 m npm., około 47 km na południe od Szklarskiej Poręby.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 2001 roku.

  • Renesansowy zamek

  • Ratusz

  • Domy tkaczy