Gotycki kościół św. Jerzego został wzniesiony w XV wieku poza murami miasta, ze względu na niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się chorób, ponieważ pełnił funkcję świątyni szpitalnej. Jest to świątynia murowana, tynkowana, jednonawowa i oszkarpowana z wieżą na planie kwadratu od zachodu.
Do tego kościoła należały dwa szpitale: Ducha Świętego, w którym przebywali ludzie biedni i chorzy oraz św. Jurgena, służącego głównie trędowatym. Szpitalem Ducha Świętego opiekował się żeński zakon kartuzek. W 1502 roku poświęcony przez biskupa Marcina Karith. Kościół został odnowiony w 1599 roku i w XVII wieku. W roku 1623 przeniesiono do niego dzwony z kościoła pw. św. Gertrudy. W roku 1680 i w latach późniejszych w otoczeniu kościoła stało 30 lepianek z gliny, w których mieszkali chorzy i zniedołężniali. Wokół lepianek znajdowały się niewielkie ogródki warzywne. Biedni, którzy zamieszkiwali lepianki, często sprzątali darłowski rynek, albo pracowali jako grabarze i karawaniarze. W czasie remontu zamku pełnił rolę pawilonu wystawowego, gdzie prezentowano część zbiorów muzeum. Obecnie kościół pw. św. Jerzego należy do zakonu franciszkanów.
Świątynia znajduje się 350 metrów na południe od Rynku, na lewym brzegu Wieprza. Darłowo jest położone 30 km na północny-wschód od Koszalina.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2018 roku.