Halę Targową na Głównym Mieście oddano do użytku 3 sierpnia 1896 roku. Wcześniej plac pod dzisiejszą halą zajmował klasztor dominikanów, który uległ zniszczeniu w wyniku ostrzału przez wojska rosyjsko-pruskie w 1813 roku. Po 1820 roku w Prusach nastąpiła kasata zgromadzeń zakonnych. Zaniedbanym gdańskim budynkom podominikańskim groziło zawalenie, wobec czego je rozebrano i teren zniwelowano. Plac przez pewien czas służył jako miejsce musztry wojskowej oraz targowisko. W 1894 roku postanowiono wybudować w tym miejscu Halę Targową.
Wzniesiona z cegły budowla o powierzchni 4714 metrów kwadratowych opiera się na stalowej, nitowanej konstrukcji. Bazylikowy układ budowli w stylu nawiązuje do wzorów średniowiecznych i renesansowych. Do hali prowadzą cztery pięknie udekorowane wejścia z wiatrołapami. Środkowy dach umieszczono na wysokości 15 metrów. Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku w budynku wprowadzono pewne zmiany. Usunięto neomanierystyczne, drewniane, kryte blachą zwieńczenia wieżyczek zastępując je wielokątnymi, ceglanymi daszkami, usunięto z attyki dekoracyjne sterczynki, zlikwidowano trójkątne szczyty w połowie długości ścian, zastępując je prostymi pasami muru, na które przeniesiono owalne tarcze z herbami Gdańska. Zlikwidowano z dachu kute w żelazie elementy ozdobne. We wnętrzu, na przebudowanej wówczas zachodniej ścianie parawanowej, powstała antresola, co spowodowało zmiany w architekturze i układzie okien elewacji zachodniej oraz zachodnich odcinków elewacji północnej i południowej. Zmiany te przetrwały do dzisiaj.
Działania wojenne 1945 roku uszkodziły budynek hali w stosunkowo niewielkim stopniu, natomiast przez kilkadziesiąt powojennych lat budowla stała zaniedbana. Handel w Hali rozpoczęto jeszcze w 1945 roku. W lipcu 1993 roku wystawiono Halę Targową na sprzedaż. W marcu 1999 roku Halę Targową wraz z przyległym placem „Zielonym” kupiła Spółka z o.o. Kupcy Dominikańscy. Po uzyskaniu praw przez spółkę przystąpiono do remontu i prac konserwatorskich, które rozpoczęto dopiero w 2001 roku, a zakończono w czerwcu 2005 roku. Pod podłogą piwnicy odkryto m. in. relikty najstarszego na Pomorzu romańskiego kościoła św. Mikołaja, ślady drewnianych zabudowań z XII/XIII wieku i cmentarzysko. Prace kosztowały 20 mln zł. Na trzech poziomach powstało 100 stoisk o łącznej powierzchni 1,5 tys. m. kwadratowych. W dawnych piwnicach powstał skansen archeologiczny – ekspozycja kamiennych fundamentów kościoła i plansze historyczne. Na zewnątrz pojawiły się wieżyczki z miedzianymi hełmami, których oryginały Niemcy przetopili na amunicję w czasie II wojny światowej.
Hala Targowa jest położona przy skrzyżowaniu ul. Pańskiej z Podwalem Staromiejskim.
Zdjęcia wykonano w marcu 2011 roku.